Хроника

Ивица Дачић: Догађај у Рачку 1999. се од почетка злоупотребљава као алиби и изговор за напад на тадашњу Југославију

Штампа
понедељак, 16. јануар 2023.

 Шеф српске дилпломатије Ивица Дачић каже да нема додатних информација о потерницама које је тужилаштво у Приштини расписало за 18 Срба, јер односи са Приштином не спадају у спољнополитичке односе.

Ивица Дачић је оценио да се догађај у Рачку 1999. године од почетка злоупотребљава као алиби и изговор за напад на тадашњу Југославију и да се сада само наставља та злоупотреба.

Министар је подсетио да је некадашњи шеф Верификационе мисије ОЕБС-а Вилијам Вокер прогласио да је реч о масакру, те да су и амерички званичници говорили о томе да су убијене жене и деца и пре него што је направљен било какав увид да ли је то била оружана акција Албанаца или је реч о цивилима.

"О томе је много било речи у прошлости. Тај догађај је био искоришћен за бомбрадовање Југославије без одговарајуће одлуке УН", подсетио је Дачић.

Додао је да је довољно је рећи да је Хашки трибунал одустао од те оптужнице у случају Слободана Милошевића, да нису постојали докази за то, да су форензичка испитивања која смо ми обавили, а која касније нису хтели да документују и остали, да су они који су убијени имали трагове барута, односно да су учествовали у борбама.

Како је додао, реч је о сукобу терористичких групација са нашом полицијом.

Међу убијенима се налази само једна жена и то ћерка локалног команданта, рекао је Дачић и додао да је ово само још један покушај злоупотребе после толико година да би се правдао сепаратизам на КиМ.

Дачић је истакао да је Србија увек била за то да се испитају ратни злочини и казне одговорни.

"Србија кажњава оне који учествују у ратним дејстивма ван земље"

Ивица Дачић је изјавио да Србија не дозвољава учешће и да кажњава све оне који учествују у ратним дејствима ван територије Србије.

Дачић је одговарајући на питање о огласу компаније "Вагнер" за нове добровољце, који је објавио портал RT Balkan.rs, рекао да не зна о чему се ради, али да у Србији постоје закони.

"Не знам о чему се ради, али постоје закони који дефинишу да Србија не дозвољава учешће и да кажњава све оне који учествују у ратним дејтствима ван територије Србије и то важи за све стране без обзира на то да ли је реч о Русији, Украјини или Исламској држави", рекао је Дачић одговарајући на питања новинара у Министарству спољних послова.

О нападу на Илиџи

Министар спољних послова оценио је да је суботњи напад на српску децу у Сарајеву последица стварања антисрпске атмосфере и кампање која се води свих ових година у многим земљама у региону.

"Да не бисмо дошли у такву ситуацију, морамо да будемо одговорни за јавну реч", рекао је Дачић на питање новинара да прокоментарише тај инцидент.

Важно је, каже, да сви воде рачуна о томе да не стварају антисрпску атмосферу и да сви осуде то што се дешава, како починиоци злочина не би живели у уверењу да су урадили нешто у складу са атмосфером.

Дачић је навео да је највећи проблем уколико се створи таква атмосфера и да је логично да онда дође до напада на Србе.

(РТС)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]