Хроника

Ивета Радичова: Треба основати заштитни фонд евра

Штампа
петак, 23. септембар 2011.

Премијерка Словачке Ивета Радичова је синоћ изјавила у Њујорку да је "мртва" еврозона која има једну централну банку, а заснована је на политичкој вољи да се плаћа заједничком монетом, јављају данас словачки медији.

"Стање из времена пре кризе неће се вратити. Еврозона није имала политичку институцију која би имала легитимитет и надлежности а била би у стању да се носи са динамиком кризе, да понуди и одмах примени решења", казала је Радичова на предавању на Њујоршком универзитету.

За неадекватан одговор на кризу и дужничке проблеме кривац је, по оцени Радичове, и импровизација у трагању за инструментима за решавање кризе као и то што сваку измену тих инструмената морају у националним парламентима да ратификују посланици неколико десетина разних политичких странака.

"То је политичка ноћна мора која излаже екстремно великом притиску демократске институције у земљама чланицама", казала је Радичова. Она је такође критиковала што сваки од премијера чланица у Бриселу води и домаћу политику и на дневни ред самита се стављају ствари које немају никакве везе са решавањем дужничке кризе у еврозони.

Радичова је критиковала и то што се кључне одлуке све више доносе на самитима. То, по њеној оцени, отвара простор за то да све више одлучују велике земље, на основу својих интереса. Ивета Радичова је као словачки допринос трагању за решењем кризе еврозоне навела строгу буџетску дисциплину чланица и правила, а такође и инструмент контролисаног стечаја земље дужника.

"Истовремено, неопходно је да прихватимо да решавање проблема заједничке монете у извесној мери захтева заједничке антикризне инструменте, као што је заштитни фонд евра", казала је Радичова.

Словачка премијерка има код куће велики проблем управо са ратификацијом договора о стварању новог заштитног механизма и повећања средстава у његовом фонду.

Словачки либерали председника парламента Рихарда Сулика, партнера у владајућој коалицији, повели су кампању против заштитног механизма за евро и траже да Грчка или банкротира или да иступи из еврозоне. Суликови либерали унапред су одбили да гласају у октобру за ратификацију у парламенту, чак и када би се то гласање повезало са поверењем влади Радичове.

Опозициони социјалдемократи бившег премијера Роберта Фица, који су иначе за ратификацију, одбили су, међутим, да помогну премијерки а пад владе значио би ванредне парламентарне изборе.

(Бета)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]