Хроника

Иван Тасовац: Пријем Косова у Унеско нанео би штету процесу помирења и културном наслеђу на КиМ

Штампа
субота, 01. август 2015.

Министарство културе и информисања и Влада Србије одлучно се противе пријему Косова у Унеско, изјавио је министар Иван Тасовац, у говору на међународној конференцији о промоцији културе, као фактора дијалога и разумевања међу народима. Скупу у Милану присуствује и генерална секретарка Унеска Ирина Бокова.

Сматрамо да би такав потез, у овом још веома осетљивом политичком тренутку и у току преговора о нормализацији односа, нанео велику штету самом процесу помирења, и самом културном наслеђу, које на Косову није само српско, него је и европско и светско, нагласио је Иван Тасовац, преноси Фонет.

"Био бих крајње неискрен, ако не бих са вама поделио бригу поводом недавно најављене кампање за пријем Косова у Унеско", додао је Тасовац на конференцији, коју је у петак отворио италијански премијер Матео Ренци, уз учешће 80 страних делеација и око 50 министара културе земаља учесница Експо Милано 2015 и чланица ЕУ.

Тасовац је указао да је Косово у фебруару 2008. године једнострано прогласило независност, коју још није признало 89 пуноправних чланица УН, истичући да Влада Србије активно ради на нормализацији односа са Приштином, уз посредство партнера из ЕУ.

"Преговори нису лаки, али од политике нико и не очекује да буде лака. Политика захтева напор, стрпљење и добру вољу", оценио је Тасовац на конференцији, међу чијим учесницима је и чувени италијански писац Умберто Еко.

"И дан данас, средњевековни манастири на Косову су опасани бодљикавом жицом", напоменуио је Тасовац и прецизирао да их чувају војници Кфора, како би се избегло њихово насилно разарање, попут оног из 2004. године, о чему је сведочио и сам Унеско.

Тасовац је мишљења да би, пре било каквих исхитрених потеза, требало позвати нову експертску мисију Унеска да дође на Косово и утврди какво је данас укупно стање културне баштине.

Према његовим речима, таква мисија требало би да утврди и колико су стручне и како организоване службе које се о њој старају, и да ли су отклоњени разлози због којих су у опасности Дечани, Пећка патријаршија, Грачаница и Богородица Љевишка, уписани на Листу светске баштине.

Према речима Тасовца, политички процес помирења је мукотрпан и дугачак, док је друштвени процес помирења још дужи и још захтевнији.

"Култура мора бити додирна тачка међу народима, чак и када се они политички не слажу. Али, да би култура могла да испуни своју мисију, политика мора да поштује међународне обавезе и договоре", поручио је Тасовац.

Министар културе сматра да само са одговорном политиком, која гарантује мир и просперитет, култура и међукултурни дијалог имају шансу на успех.

"Мостови јесу неопходни. Али само они који се граде на чврстим основама ће преживети бујицу времена", нагласио је Тасовац.

Подсетио је да је Министарство културе и информисања ове године кофинансирало нову поставку велике Шекспирове драме Ромео и Јулија, у којој заједно наступају глумци из Београда и из Приштине и у којој Капулети говоре на српском, а Монтеги на албанском језику, и то без превода.

На крају представе, описао је Тасовац, глумци напуштају позорницу и улазе међу публику, изговарају свако своје право име и рукују се са гледаоцима.

Кроз овај овај гест разбијања позоришних илузија, али и гест добре воље, сматра Тасовац, они нас подсећају нас да је у сваком дубоко подељеном друштву, са свежим, незацељеним ранама, помирење немогуће замислити без дијалога различитих култура.

(РТС)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]