Хроника

Италија: Драстично кажњавање медија за објављивање транскрипата истрага

Штампа
четвртак, 10. јун 2010.

РИМ – Италијански Сенат је са 164 гласа "за" и 25 против одобрио нацрт закона владе Силвија Берлусконија, којим се предвиђа ограничење могућности прислушкивања разговора у истражне сврхе и уводи кажњавање медија за објављивање транскрипата.

У Сенату је приликом гласања дошло до инцидента када су посланици опозиције, који се жестоко противе усвајању тог закона, сели у клупе намењене функционерима владе, а седница је два пута прекидана док у пратњи обезбеђења нису напустили салу, јавила је агенција Ројтерс.

Сенатори левог центра потом су демонстративно изашли из просторије, не желећи да учествују у гласању.

Премијер Италије Силвио Берлускони позао је на гласање о поменутом нацрту да би убрзао његово усвајање, игноришући апеле и критике медија и судства да одустане од мера које би, како сматрају, ишле на руку криминалцима и ућуткали медије.

Нацрт закона, после одобрења у Сенату, мора бити враћен у Представнички дом италијанског парламента на усвајање.

Нацрт правног акта неколико месеци је у парламенту чекао на усвајање, али је процедура убрзана након што су италијански медији објавили транскрипте корупционашких истрага, у вези са склапањем сумњивих државних уговора, што је потресло Берлусконијев кабинет и присилило министра индустрије Клаудија Скајолу да поднесе оставку.

Према предлогу закона, судије могу наложити прислушкивања лица само у случају да постоји основана сумња да су починила кривично дело. Налог претходно мора да одобри панел који чине тројица судија и његово дејство може трајати највише до 75 дана.

За прислушкивање телефонских разговора парламентараца и свештеника је, при том, потребна посебна дозвола.

Медијима је забрањено да објављују транскрипте и да извештавају о току истраге док њен прелиминарни део није завршен - што у италијанском правосудном систему може да потраје и годинама, наводи британска агенција.

Медији који прекрше те одредбе суочавају се са казном од 450.000 евра, а новинари могу бити осуђени и до три године затвора.

Ројтерс наводи да је прошле године око 120.000 телефонских линија било прислушкивано у истражне сврхе.

 

(Танјуг)
 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]