Хроника

Иштван Пастор: Етничка аутономија опредељење СВМ, али тренутно није реална

Штампа
петак, 13. новембар 2009.

- Ми се и данас залажемо за аутономију Војводине која значи законодавну, извршну и судску власт. Уставно-правни оквир за реализацију тих амбиција је обезбеђен и у том смислу говоримо о томе да су ова решења у Статуту практично оно што је данас реално, али је далеко од наших дугорочних амбиција које су везане управо за законодавну, извршну и судску власт. Мислим да би било важно да се расправа на друштвеном нивоу одвија у оквирима некаквих рационалних граница, да се спусти лопта и да се читава прича у републичком парламенту заврши у релативном кратком року. То је интерес свих нас – каже за Данас Иштван Пастор, лидер Савеза војвођанских Мађара, појашњавајући свој став да предложени статут Војводине не задовољава амбиције његове партије.

Како сте задовољни делом који се тиче раније помињане етничке аутономије?

- То је потпуно друга тема која, узевши у обзир границе политичког стрпљења у Републици Србији, није реална. То је дугорочно опредељење СВМ, али кад ће се створити околности или услови је неизвесно. Ипак, то није у непосредној вези са Статутом.

Демократска странка Србије организује протесте због најављеног усвајања Статута.

- ДСС је учесник политичког живота и има могућности и аутономно право да повлачи политичке потезе, не само у парламентима и у скупштинама локалних самоуправа, већ и ван тога у оквирима цивилизацијских тековина демократског изјашњавања и изношења става и мишљења. Тако сам и доживео манифестацију коју су пре неки дан имали у Новом Саду.

Како видите позицију Демократске странке?

- Мислим да је ДС практично одређивала темпо и оквире могућег маневрисања. У том смислу ми је драго да се ипак ова прича доводи до решавања.

Ипак, недавно сте изјавили да се позиција ДС не разликује много од ставова народњака и радикала.

- Рекао сам то у односу на одређене људе или одређена схватања која сам чуо. Што се тиче доживљаја уређености Републике Србије, ту се око Статута радило о сучељавању два става, става везаног за виђење Србије као строго централизоване државе и концепта који се односи на једно децентрализовано уређење. Убеђен сам да то није страначка позиција и опредељење, него је то питање личног става. Нажалост, уверен сам да у ДС има пуно оних који су начином доживљаја уређености државе ближи ставовима ДСС него неком другом концепту.

На кога конкретно мислите?

- Не бих то желео да кажем.

(Данас)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]