Хроника

Истраживања: Велике негативне последице ограничења капитала у Грчкој

Штампа
понедељак, 03. август 2015.

Грчка привреда претрпела је велики ударац у јулу пошто су на врхунцу дужничке кризе затворене банке и уведена контрола капитала, показују два данас објављена истраживања.

Додатни показатељ штете која је нанета грчкој економији у последњих месец дана јесте и данашњи пад индекса на атинској бези која је после петонедељне паузе отворена; губитак је више од 22 одсто вредности акција.

Финансијска компанија Маркит саопштила је да је њена мера пословне активности у Грчкој у јулу пала на 30,2 поена што је најнижа вредност у историји, иако су у остатку Еврозоне забележена побољшања.

"Производња је доживела колапс у јулу с врхунцем кризе", рекао је Фил Смит, економиста Маркита.

Фабрике су имале пад у новим наруџбинама и често нису могле да добију потребне ресурсе посебно из иностранства пошто су затварање банака и ограничења капитала значајно омеле нормалну пословну активност.

У месечном истраживању поверења компанија и потрошача такође је забележен пад - показатељ економског сентимента пао је пети месец узастопце на најнижи ниво од октобра 2012. године.

"Негативан развој је резултат оштрог погошања у пословним очекивањима у свим областима, али и такоже недавног и значајног пада у поверењу потрошача", саопштила је Фондација за економска и индустријска истраживања (ИОБЕ) која је спровела то истраживање.

Акције на атинској берзи пале су данас за 22,87 одсто, пошто је берза отворена после петонедељне паузе. Индекси су се поподне нешто оправили али је губитак и даље преко 16 одсто. Четири највеће грчке банке Пиреус Банка, Национална банка, Алфабанка и Еуробанка су у паду од 30 одсто, а чине око петину главног берзанског индекса у Атини.

Берза у Атини је затворена 29. јуна, када је на врхунцу дужничке кризе уведена контрола капитала како би се спречио колапс банкарског система. Банке су у међувремену отворене, али је задржано ограничење повлачења новца.

Грчка влада је почела преговоре с међународним кредиторима о трећем пакету помоћи у вредности од око 85 милијарди евра у наредне три године. Преговори морају бити завршени до 20. августа када доспева велика рата отплате дуга Европској централној банци од 3,2 милијарде евра.

Грчка привреда је после доласка на власт коалиције Сириза премијера Алексиса Ципраса у јануару, изгубила добитке од прошле године када је остварен први раст после шестогодишње рецесије. Европска комисија очекује да ће грчка привреда ове године имати пад између два и четири одсто.

(Бета)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]