Хроника

Иса Мустафа: Заједницу српских општина треба основати јер је део правног поретка Косова

Штампа
субота, 14. мај 2016.

ПРИШТИНА - Премијер Косова Иса Мустафа изјавио је да ће Косово због покушаја Србије да омета учлањење Косова у европске и међународне организације и институције поновно размотрити формат разговора о нормализацији односа Београда и Приштине.

Он је за албански програм Гласа Америке рекао да је битно да у стварању новог формата за преговоре са Београдом учествује што више институција Косова и владиних и независних, и додао да су о намерама обавестили и званичнике ЕУ.

"За мене је значајно да имамо што веће учешће одговарајућих институција Косова, како председника такође и парламента, али и цивилног друштва. Треба да видимо начин како да више укључимо парламент и у припремној фази, али и након повратка из различитих фаза дијалога у Бриселу, како би одлуке које доносимо биле прихватљиве и за посланике и за грађане", рекао је Мустафа.

Говорећи о формирању Заједнице општина са српском већином Мустафа је казао да је основ за то одлука Уставног суда Косова, јер другог пута нема.

"У суштини суд је рекао да се ЗСО треба основати, јер је постала део правног поретка на Косову у тренутку када је двотрећинском већином први споразум усвојен као закон у Скупштини Косова. И први споразум и одлука уставног суда гарантују да Асоцијација не може имати извршна овлашћења или одговорности, не може бити трећи ниво власти на Косову", казао је косовски премијер.

По њему, суд је рекао да ће ЗСО бити организована као постојећа Асоцијација општина на Косову.

"То је решење којем се опозиција не треба да се противи, јер је то наставак примене пакета Мартија Ахтисарија и у њему је предвиђена могућност сарадње општина и њихова организација, али не као посебна власт, већ увек у складу са Уставом и законима Републике Косово", рекао је мустафа.

Он је казао да је сада у процедури формирање руководеће екипе која ће радити на изради статута ЗСО, а после тога биће припремљен први нацрт статута о којем ће се разговарати и на техничком и политичком нивоу у Бриселу.

"Ми желимо да створимо ситуацију да се у то укључи и опозиција и представници цивилног друштва, како би и они као саветодавни део били укључени у овај процес", рекао је Мустафа.

Он сматра да је питање демаркације граничне линије са Црном Гором закључено пошто је и међународна комисија коју је формирала бивша председница Атифете Јахјага потврдила налазе Државне комисије за демаркацију и да то не треба да буде сметња ратификацији препоруке за укидање виза за грађане Косова.

(Бета) 

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]