Хроника

Институт „Алфа рисрч“: Бугари жале за периодом комунизма

Штампа
недеља, 09. новембар 2014.

Истраживање института Алфа Рисрч показује да Бугари жале за периодом комунизма, иако не знају заиста шта се дешавало у том времену.

Око 94 посто младих од 16 до 30 година рекли су да не знају ништа о комунистичком раздобљу, закључак је те студије проведене међу 1200 Бугара старијих од 16 година.

Двадесетпета годишњица пада Берлинског зида не значи ништа за 40 посто Бугара од 16 до 60 година.

Једва трећина њих зна да су демократске промене у источној Еуропи почеле 1989, а више од 70 посто није чуло за светске челнике који су допринели том догађају попут Михаила Горбачова, Хелмута Кола, Маргарет Тачер и Роналда Регана.

Више од половине испитаника одобрава рад владе бугарског комунистичког диктатора Теодора Живкова (1954.-1989.) који је отишао с власти 10. новембра 1989., дан након пада Берлинског зида.

55 посто има о њој позитивно мишљење, а једва 25 посто негативно, док је 1991, две године након пада режима, њоме било задовољно 76 посто, а незадовољно 16 посто грађана.

Позитивне оцене о развоју Бугарске у вријеме комунизма превладавају, 43 посто, а 14 посто је негативних.

"Будући да нема шире јавне расправе о томе времену, превладава жаљење за изгубљеном социјалном сигурношћу", истакла је Борјана Димитрова, директорка Алфа Рисрча.

Посткомунистичка транзиција је разочарала већину Бугара због корупције, наводи се у студији. Тек 2 посто грађана мисли да је успостављена владавина закона.

Највећи добитници у демократизацији земље јесу политичари (41 посто) и мафијаши (27 посто), а највећи губитник је народ (54 посто), мисле Бугари.

Аутори студије жале што "школски систем занемарује поуке из новије историје и што недостаје јавна расправа" у којој би се анализирале чињенице и последице комунистичког времена.

(Танјуг) 

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]