Хроника

Хрватски посланик у Европском парламенту: Шешељ ће морати бити изручен пре отварања поглавља Србије

Штампа
среда, 01. април 2015.

Хрватски посланик у Европском парламенту и члан ХДЗ Андреј Пленковић навео је да би власти Србије требало да поштују захтев Апелационог већа Хашког трибунала о повратку Војислава Шешеља у Хаг уколико желе да напредују ка отварању преговарачких поглавља о приступању Европској унији.

- У светлу одлуке Апелационог већа која налаже Шешељу да се врати у Хаг, од српских власти очекује се да поштују своје међународне обавезе и изврше захтев Хашког трибунала уколико желе да напредују ка отварању преговарачких поглавља” - навео је Пленковић у ауторском тексту за "Европски Западни Балкан", који ће овај портал објавити сутра.

Он се позива на Резолуцију ЕП о Шешељу из новембра прошле године у којој стоји да "Србија као држава кандидат за чланство у ЕУ не може да игнорише јавне ратнохушкачке и позиве на мржњу".

Пленковић је оценио да је привремено пуштање на слободу Шешеља који је оптужен за злочине против човечности и кршење закона и обичаја ратовања у Хрватској, Босни и Херцеговини и "у деловима Војводине", показало како се лако могу обновити психолошки ожиљци жртава рата и злочина.

Хрватски посланик нагласио је да је највећи напредак у региону у процесу приступања ЕУ остварила Црна Гора, која је отворила 18 преговарачких поглавља, укључујући поглавља 23 и 24 која се тичу правосуђа и основних права.

Према његовој оцени, десетогодишњи застој у евроинтеграцјама Македоније због билатералног спора (са Грчком због назива државе) је жалостан и проблем може да буде решен само уз већи ангажман ЕУ.

Када је реч о БиХ, Пленковић је навео да нови приступ ЕУ отвара пут за примену Споразума о стабилизацији и придруживању (ССП), као и да би сва три конститутивна народа требало да имају равноправан статус и да стога будуће уставне реформе треба да буду засноване на принципима федерализма, децентрализације и легитимног заступања.

За Албанију, Пленковић је рекао да недавни политички догађаји у тој земљи показују да унутрашњи политички дијалог и демократско функционисање треба побољшати, али да је позитиван аспект примена обавеза које произилазе из ССП.

Пленковић је потпредседник Одбора за спољне послове Европског парламента.

(Танјуг)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]