Хроника

Хрватска: Протест радника загребачке компаније ИНА због отпуштања

Штампа
понедељак, 24. новембар 2014.

Радници нафтне компаније "Ина" протестују данас у Загребу, под слоганом "Данас ИНА, сутра Хрватска", тражећи од премијера Зорана Милановића да се изјасни о њиховим захтевима за очување те фирме, чији је већински партнер мађарска група МОЛ, и о заштити 12.000 радних места.

Око 1.500 радника "Ине" је на скупу, а придружили су им се и запослени Имунолошког завода који нису примили неколико заосталих плата, пише агенција Хина.

Синдикати "Ине", који су организовали протест због најава гашења сисачке Рафинерије и њеног претварања у складиште нафтних деривата из Мађарске, противе се уништавању истраживања и производње, издвајању послова из компаније и отпуштању радника Ина Групе.

Они тврде да су угрожени национални интереси погубним одлукама Управе Ине, која је под контролом МОЛ-а.

Захтевамо да "Ина" остане домаћа, целовита, вертикално интегрисана компанија, која ће се модернизовати, развијати, ширити тржишта, бити понос и перјаница хрватске привреде, као што је то била деценијама, поручили су синдикалци.

Ова компанија позната је и из судских процеса некадашњем хрватском премијеру Иви Санадеру, који је, између осталог, оптужен да је примио мито да би МОЛ-у дао већинска управљачка права у "Ини".

Истовремено, како је јавила ХРТ, данас је одложено припремно рочиште на којем је требало да буде одређен датум почетка суђења у одсуству председнику управе МОЛ-а Жолту Хернадију.

Он је оптужен да је подмитио бившег премијера и председника ХДЗ Иву Санадера који му је заузврат, наводно, препустио управљачка права у "Ини".

Одбрана је затражила одлагање зато што је Служба за борбу против корупције и организованог криминала (УСКОК) предложила нове доказе па им је потребно време да их проуче.

Следеће рочиште најављено је за 8. децембар.

УСКОК тврди да је шеф МОЛ-а 2008. и 2009. Санадера подмитио с десет милиона евра како би у мађарску корист изменио међудеоничарски уговор у "Ини".

Санадер је због примања мита од Хернадија, али и ратног профитерства у случају Хипо, прво осуђен на десет година затвора, али је Врховни суд казну смањио на осам и по година.

(Танјуг)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]