Хроника

Хилари Клинтон: Русија и САД сагласни да су дани Гадафија на челу Либије одбројани

Штампа
среда, 13. јул 2011.

Државни секретар САД Хилари Клинтон рекла је данас у Вашингтону да су дани Моамера Гадафија на челу Либије „одбројани” јер антивладини побуњеници напредују на терену.

На заједничкој конференцији за новинаре у Вашингтону са руским министром иностраних послова Сергејом Лавровом, Клинтон је рекла да пуковник Гадафи није испунио захтеве „међународне заједнице” да повуче трупе и оде с власти.

„Иако ни ми, ни Русија, не можемо предвидети ни дан, ни час када ће Гадафи отићи с власти, сагласни смо да су му дани одбројани”, рекла је она.

Државни секретар ради на случају Либије са Москвом која се марта уздржала при гласању о резолуцији Савета безбедности УН који је допустио акцију против Триполија. Москва је тада нудила да посредује.

Русија се противи војној интервенцији НАТО, а њен министар спољних послова је у среду одбио позив да се придружи састанку Контакт групе о Либији, заказаном за петак у Истанбулу.

„Наставићемо да блиско сарађујемо са нашим међународним савезницима, посебно са Русијом, да би се повећао притисак на њега (Гадафија) и његов режим”, рекла је Клинтон.

Клинтон се нада прекиду ватре који ће омогућити „либијском народу да обликује сопствену будућност”.

Побуњеници су у среду у тешким борбама потиснули контра-офанзиву режима на западу Либије, продревши до кључног града Ал-Ашаба, 80 километара јужно од Триполија.

Русија неће отићи на састанак Контакт групе о Либији у петак у Истанбулу, иако је позвана, јер и даље сматра да је Савет безбедности Уједињених нација једино легитимно тело за разматрање те кризе, саопштено је у среду.

„Став Русије је непромењен: Не идемо у ту групу, и не учествујемо у њеним активностима. То се односи и на наредни састанак у Истанбулу”, саопштило је руско Министарство иностраних послова.

„Суштина напора Контакт групе, ако је судити по одлукама са састанака 13. априла у Дохи, 5. маја у Риму и 9. јуна у Абу Дабију, јесте да пружа подршку једној страни у сукобу у Либији”, указало је Министарство.

„Сматрамо да је Савет безбедности Уједињених нација који је донео одлуке о Либији, мора и даље имати главну улогу у решавању те кризе”, саопштила је руска дипломатија.

Међународна Контакт група за Либију, основана у Лондону 29. марта, обухвата све земље које учествују у НАТО акцији против владе Моамера Гадафија.

Русија и Кина су биле уздржане у гласању у Савету безбедности УН о Резолуцији бр. 1973 која је омогућила интервенцију Запада, и оштро су осудиле начин на који се та одлука спроводи.

(Бета-АФП)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]