Хроника

Хашки трибунал: Владимир Вукчевић није у праву, ниједан сведок са суђења Харадинају није убијен

Штампа
среда, 31. август 2011.

Хашки трибунал саопштио је данас да није био убијен ниједан сведок са суђења бившим заповедницима ОВК Рамушу Харадинају и Фатмиру Љимају, покушавајући да демантује тврдње српских званичника.

Прошле недеље, српски тужилац за ратне злочине Владимир Вукчевић изјавио је за једне дневне новине у Србији да је "више од 40 сведока у процесу Харадинај и Љимај убијено или застрашено".

У данашњој писаној изјави, представница Трибунала Нерма Јелачић нагласила је дасу "апсолутно нетачне" тврдње да су сведоци Хашког трибунала убијени за време суђења Харадинају и Љимају".

"Ниједна особа са списка сведока или којој је Међународни суд одобрио заштитне мере у ова два предмета није убијена", тврди представница Трибунала.

Осврћући се на тврдње да заштитне мере нису примењене на Шефћета Кабашија , кључног сведока у предмету Харадинај, Јелачићева је подвукла да се сам Кабаши јавно одрекао заштитних мера, које су му биле одређене на првом суђењу Харадинају, у јуну 2007.

Београдски медији пренели су минуле седмице саопштење Националног савета за сарадњу Србије с Хашким трибуналом који је изразио забринутост због начина на који се одвија сведочење Кабашија и упозорио да је последњи моменат да Трибунал сведоцима обезбеди заштиту и омогући им да без страха дају своје исказе.

Јелачићева је нагласила и да је Кабаши био оптужен за непоштовање суда због одбијања да сведочи на првом суђењу Харадинају, да је због тога био ухапшен и да је прошле недеље признао кривицу пред Трибуналом.

Од 4.000 сведока, колико је до сада сведочило пред Трибуналом, за њих око 1.000 су биле одређене мере заштите, прецизира у изјави Јелачићева.

Она је, међутим, напоменула да "ефикасна примена неких од тих мера зависи од сарадње држава у којима сведоци имају пребивалиште" зато што Трибунал нема своју полицију.

Трибунал је, по изјави његове представнице, "поносан на свој систем за заштиту и подршку сведоцима...од којег национални правосудни системи у бившој Југославији уче и имају користи...".

Поновљено суђење Харадинају почело је пред Трибуналом 18. августа, а кључни сведок Кабаши одбио је да одговара на питања тужилаца и одбране 22. и 23. августа.

Национални савет за сарадњу с Трибуналом саопштио је 24. августа да изражава забринутост због одвијања процеса Харадинају, подсећајући да је Трибунал још 2008. констатовао да је у првом процесу Харадинају, после којег је он ослобођен, било тешко обезбедити сведоке јер су они застрашивани.

"Национални савет упозорава да је ово последњи моменат да Трибунал у предмету Харадинај сведоцима обезбеди адекватну и делотворну заштиту и омогући им да слободно и без страха дају своје исказе...", пише у саопштењу.

Уколико се, по Националном савету, у томе не успе, "биће послата недвосмислена порука да се уклањање и застрашивање сведока исплати и да представља ефикасан начин да окривљени избегну одговорност за злочине које им се стављају на терет".

Председник Савета Расим Љајић је писмо сличног садржаја упутио и председнику Трибунала Патрику Робинсону

Бивши заповедник ОВК у околини Дечана, Рамуш Харадинај, заједно са потчињенима Идризом Баљајем и Љахом Брахимајем, оптужен је за убиства, мучење и окрутно поступање према Србима, Ромима, и Албанцима у логору ОВК у селу Јабланица, у лето 1998.

(Блиц)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]