Хроника

Гости Н1: Да ли је за опозицију боље да има једног или више кандидата. Вукадиновић: Ванстраначке личности се далеко боље котирају од партијских лидера

Штампа
четвртак, 27. јануар 2022.

 Политички аналитичар Ђорђе Вукадиновић, говорећи о томе да ли по истраживањима јавног мњења више шансе на предстојећим изборима имају страначке или нестраначке личности и шта показују анкете за заједничког кандидата опозиције на изборима, каже да такве ствари никад искључиво не зависе од истраживања, јер је одлука на политичким актерима, али да наравно на одлуку као што је председнички кандидат треба да утичу и истраживања. "Волео бих да се нађе добар кандидат, али не један, јер очигледно немамо тог џокера у овом тренутку, али нема ни више времена, немамо кандидата који би добио један на један", сматра Вукадиновић. Професор ФПН Милош Бешић, пак, мисли да би по председника Александра Вучића много непријатније било да читава опозиција стане иза једног кандидата, јер су апстиненти и незадовољни, незадовољни и влашћу и у великој мери и опозицијом. "Начин да их извучете на биралишта је да направите игру где имате само два пола и да они врло јасно имају једну опцију, а када их ставите пред много опција, само правите хаос", оцењује Бешић.

Вукадиновић истиче да је одлука о избору председничког кандидата политичка, „она је на политичким актерима, пре свега на лидерима опозиције који треба да изаберу кандидата“.

"На одлуку као што је председнички кандидат наравно да треба да утичу и истраживања, али не могу да буду пресудна, онда нам не би требали избори, него бисмо организовали анкету", наводи Вукадиновић у Новом дану на ТВ Н1.

А како се у истраживањима котира Здравко Понош, за којег је лидер Странке слободе и правде Драган Ђилас рекао да ће бити председнички кандидат оног дела Србије који жели промену власти и да су га подржали Горан Марковић, Родољуб Шабић, Душан Теодоровић, Чедомир Чупић, Владета Јанковић и грађани, Вукадиновић каже да би сада истраживања требало да потврде оно што је део опозиције већ одлучио, али да резултати не говоре баш тако.

Истиче да се у анкетама ванстраначке личности и даље далеко боље котирају од политичких.

Ми све време причамо о једном кандидату једне опозиције, делује као да је он једини кандидат, а он је једина опозиција, тако да сви други одлазе у други план

"Ми све време причамо о једном кандидату једне опозиције, делује као да је он једини кандидат, а он је једина опозиција, тако да сви други одлазе у други план. Ако је то била намера, онда им скидам капу, али мислим да је више неслога и некоординација, него неки генијалан план", оцењује Вукадиновић.

Професор Бешић сматра да се не могу "у исти кош" стрпати и страначке и нестраначке личности, јер у истраживањима, како појашњава, имате читаву мрежу питања и морало би бити да су људи на истој скали.

"Ако је нечија кандидатура најављена већ, онда је он, може се рећи, у предности", каже Бешић и сматра да су ова мерења морала да буду спроведена много раније, када су они који се мере били на истим почетним позицијама.

"Када мерите рејтинг политичких личности имате једну табелу, а за нестраначке другу. Не можете тек тако да их спојите. Имате гласаче власти и гласаче опозиције и апстиненте... На истим критеријумима морате мерити људе и видети реперкусије код оних који их препознају и не препознају", додаје професор.

Вукадиновић: Има ли Јеремић икакву опцију да не прихвати Поноша?

Упитани шта мисле да ли ће Народна странка (НС) прихватити Поноша као председничког кандидата, иако је он у новембру прошле године објавио да одустаје од потпредседничке кандидатуре на страначким изборима у НС, Бешић сматра да је "Ђилас ово одиграо са својим коалиционим партнерима, "не кажем да је игра успешна, тешко је другој страни да реагује, јер је то, под знацима навода, њихов човек", док Вукадиновић пита "да ли (председник Народне странке Вук) Јеремић има икакву опцију него да прихвати Поноша да би очували јединство".

Нису Поноша кандидатом учинили одлични рејтинзи, већ нешто друго, нисам сигуран шта

"Поношев рејтинг је у старту био далеко мањи него сада, када се повећао јер већ фигурира у јавности као кандидат. Успели су тако да гурну у страну све друге кандидате, али и теме на које немају одговор као опозициона коалиција. Они нису одушевљени Поношом, и то не само из угла рејтинга. Нису Поноша кандидатом учинили одлични рејтинзи, већ нешто друго, нисам сигуран шта. Народна странка сада ризикује да испадне онај који руши јединство, то је сад њихова унутаркоалициона ствар, али тешко ће они моћи да се супротставе томе. Врло могуће је да ће се наредних дана сложити око тога", сматра Вукадиновић.

Бешић оцењује да опозиција често кад тражи кандидата направи тзв. фото робот, дакле некога ко мора да има одређене особине да би био добар кандидат и додаје да је Понош вероватно тако изабран, али указује и да то не мора нужно и да значи да ће он остварити успех на изборима.

Бешић: У свим истраживањима Вучић апсолутни фаворит

Говорећи о методологијама и начину на који се спроводе анкете јавног мњења, саговорници Н1 су били оштро подељени, односно Бешић сматра да телефонске анкете уопште нису поуздане јер "имате ужасно мали одговор људи, нарочито у одређеним демографским категоријама - нпр. млади који често не пристају на истраживања", док Вукадиновић каже "кад је реч о политичким истраживањима још је рискантније кад ти неко дође на врата".

"Наравно да је проблем телефонско истраживање, али ако их радите често онда имате могућност да укалкулишете то закривљење које постоји", сматра Вукадиновић и наводи да у Србији истраживање од врата до врата "јако наликује на притисак".

Додаје да "не можемо до краја баладе раздвајати политичке од нестраначких личности, јер кад критикују власт неминовно је да прођу кроз политичког зеца. И власт мери стално и процењује ко би могао да буде политички опасан по њих. Некада је важнији број негативних поена".

Бешић се уопште не слаже и каже да се у истраживањима гледа колико ко има петица, "јер људи гласају за петице, не за тројке и четворке.

"Председник Вучић има много јединица, али има и много петица, али људи гледају за своје петице. Проценат петица вам највише говори", каже Бешић.

Вукадиновић додаје да су према истраживању Нове српске политичке мисли највише петица имали професор Миодраг Зец и еколошки активиста Александар Јовановић Ћута, а да ни Мариника Тепић не стоји лоше.

Бешић истиче да је бирачко тело у Србији оштро подељено, а тачка цепања је Вучић.

"Они који су против СНС и Вучића, они гласају протв њих, и са становништва опозиције њима је репрезент оно што ће бити против Вучића. Да ли тај неко јесте довољно репрезентативан кога ћу ја формално заокружити јер сам против Вучића", указује Бешић и додаје да је у свим истраживањима Вучић апсолутни фаворит.

(Н1-НСПМ)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]