Хроника

Горан Весић: Посао Вучића као лидера мале земље је да нађе најбоље решење за свој народ, а не да нуди епове уместо реалности, или небеску Србију уместо земаљске

Штампа
недеља, 26. август 2018.

Важно је да, када је Косово и Метохија у питању, читаво друштво стане иза Вучића и помогнемо да се избори најбоље решење за Србију, каже у интервјуу за “Блиц” Горан Весић.

Заменик градоначелника Београда и високи функционер СНС каже да је Александар Вучић добио скоро 56 одсто гласова на изборима, да је државник са највећим легитимитетом у новијој историји и да има политички легитимитет да покрене решење косовског чвора.

- Питање статуса Косова и Метохије је питање статуса Србије. Као држава морамо да дођемо до трајног решења. Можемо да се споримо око висине пореза, правца у коме се развија економија, али не око Косова. На том питању сви треба да станемо иза Вучића.

А да ли сви у СНС и вашем посланичком клубу стоје иза Вучића?

- Не стоје, нажалост, сви ни у нашој странци. Када је Зоран Ђинђић покренуо то питање, нису сви у ДС стали иза њега. Први је Борис Тадић почео да се дистанцира. Вучићу није лако да се избори с тим, јер има доста оних који не желе да се питање реши јер им одговара нерешено стање у коме могу да мешетаре. Неко у бизнису, неко у политици. То је неодговорно. Мало је српских политичара у историји који су се бавили реалном политиком као Вучић. Био је Ђинђић, Милан Стојадиновић, кнез Михаило Обреновић... Посао лидера мале државе каква је Србија је да разуме односе у свету и нађе најбоља решења за свој народ. Не да нуди епове уместо реалности, или небеску Србију уместо земаљске.

Да ли је реално да до следеће године дођемо до решења?

- За Србију је важно да Вучић искрено покушава да дође до решења. Имали смо такав покушај, крајем 2002. године и почетком 2003. када је Ђинђић радио исто. Покренуо је иницијативу, писао је писма Бушу, Блеру, Путину, Савету безбедности у којем је тражио да се покрене та тема, јер је сматрао да је боље да Србија сама то учини него да чекамо да Албанци прогласе једнострано независност и да ми будемо у дефанзивној позицији. Није имао довољно политичке подршке ни у земљи ни у иностранству, убијен је веома брзо и са том причом се стало. Србија је изабрала да чека, па је сачекала мартовски погром 2004. године, па проглашење независности, па глуп потез са Међународним судом правде, што је била идеја Вука Јеремића.

Подржавате, значи, да се косовски проблем што пре реши?

- Нама је ово последњи тренутак да уђемо у решење косовског проблема, јер нашег народа на КиМ је све мање. Вучић је одговоран председник који зна да Србија мора да има дефинисане границе. И ако мислите да било ко у овом тренутку зна какво ће решење бити на столу, варате се. Оно што је Вучићева заслуга је да се први пут од 1999. о Косову прича у центрима моћи – Берлину, Бриселу, Вашингтону, Москви и да се су сви свесни да морају да се уваже и српски интереси. До сада је било “ваше је само да признате”, а сада је све поново на столу.

Је л’ мислите да су неке критике на ту тему рационалне?

- Од њих нисам чуо никакво решење, ниједан предлог осим оног да они не желе да север Косова буде у Србији. Били су на власти па су имали прилику да реше косовски проблем, а нису. Вук Јеремић, који је најгласнији сада, покренуо је ону глупу иницијативу пред Међународним судом правде и доживео фијаско. Дао је лично легитимитет косовској независности и сада лаже људе да је против независности Косова!? И Ђилас је имао прилику да нешто реши, а није. Они не разумеју да косовско питање није политичко већ државно питање и надају се да ће оно Вучића коштати политичке каријере. Њих судбина Срба на КиМ не интересује, а ниједна српска глава им није скупа да се дочепају власти.

Да ли мислите да има у опозицији оних који прижељкују да се проблем реши сада, па када дођу на власт не морају они то да учине?

- Једно причају страним амбасадама, друго грађанима, треће раде... Ђилас по страним амбасадама прича како је Косово независно, а његови људи иду по цркви и међу десничарима, мислим на Млађана Ђорђевића, и организују побуну. Истовремено су у коалицији са фашистом Обрадовићем који позива на војни пуч и то не осуђују. То је неразумно и штетно по интересе земље.

Зар не мислите да је разумна теза појединих опозиционара да треба да пустимо да прође десет година и сачекамо да се промене прилике у међународним односима. Да ојачамо ми, можда наши савезници?

- А шта ако не буде тако? Причао је тако Коштуница 2002. године када је Ђинђић покренуо решавање косовског питања. Исте тезе. И где смо данас, 2018. године? Колико је Срба данас на Косову, а колико је било пре 16 година? Колико је цркава данас тамо, а колико је било? Свесно или несвесно учествују у албанском плану да се Срби полако иселе а да на КиМ остану само цркве и монаси које ће бити доказ са су они мултиетничко друштво.

Ко је градоначелник Београда?

- Зоран Радојичић.

Како сарађујете?

- Радојичић је лекар, нема искуство у вођењу комуналног система, али има прецизност, темељитост, бригу о људима својствену лекарима.

Ви сте присутнији медијски?

- Ја се бавим комуналним питањима, економијом града и инфраструктурним пројектима, али градоначелник је веома добро упознат са свим проблемима кроз које пролазимо.

Јесте ли чули критике на рачун рока за реконструкцију Трга републике. Зар је заиста потребно 420 дана?

- Мислите на Ђиласа? Имали су 13 година да уреде Трг републике па нису. Тако паметни могли су да га уређују 100, 420 или 820 дана, али нису. То само говори какве су незналице. Колико трају радови одлучује пројектант, а то је у овом случају ЦИП. Када говоримо о реконструкцији, то није плато око споменика, то је комплетан Трг, плато, Македонска улица до Дома омладине, Коларчева до Палате Албаније, Француска све до Југ Богданове, Васина до завршетка Народног музеја. А како су они радили? Погледајте Ђиласову Пожешку улицу која се распада.

Која су још значајна градилишта?

- После Трга уређујемо Васину улицу, гаражу на Студентском тргу и плато изнад и направићемо пешачку зону. Уређење Карађорђеве почиње до 21. септембра, а до марта наредне године завршићемо пасарелу која спаја Калемегдан са савским кејом. Средином септембра почиње реконструкција Топличиног венца, чекамо конкурс за оперу и балет на месту где је сада стакленац. До краја године имаћем тендер и за нови савски мост, изместићемо стари на Нови Београд да га повеже са Адом, тендер за два нова тунела, а до 2020. и тендер за мост преко Аде Хује. Поставићемо и споменик Ђинђићу на Студентском тргу чим се заврши реконструкција. За разлику од Ђиласа, Јеремића, Тадића, Стефановића и Лутовца који то нису урадили.

Окитићемо и центре општина

За који дан је крај сезоне купања на базенима, је л’ то значи да нас чека новогодишње кићење града?

- (смех) То је још једна погрешна тема којом се бави опозиција. Желимо да град изгледа лепше, улажемо мање од других европских градова.

А у односу на прошлу годину?

- Уложили смо више и тек ћемо да улажемо. Окитићемо центре градских општина. Мислим да грађани Сурчина заслужују да имају окићен центар. И грађани Младеновца, Лазаревца, Обреновца. То утиче на потрошачки менталитет, на туризам и уређује се град.

Шалу на страну, за када је планирано постављање расвете?

- Од 1. новембра када Београд буде прослављао 100 година од ослобођења у Првом светском рату.

(Блиц)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]