Хроника

Годишњица Дејтонског споразума

Штампа
недеља, 21. новембар 2010.

БАЊАЛУКА – Данашњи дан кад је потписан Дејтонски споразум, 21. новембар, биће ове године, на 15. годишњицу, обележен као празник у Републици Српској (РС), док у другом ентитету Босне и Херцеговине, у Федерацији БиХ(ФБиХ), нема такав карактер.

Дан када је потписан Дејтонски споразум има у РС двоструко значење: један је да је тиме РС добило међународно признање, а други да је тада настала садашња БиХ, састављена од два ентитета и три равноправна народа.

У другом делу БиХ, на простору муслиманско-хрватске федерације, сматрају да је тиме заустављен рат и стога је Дејтонски споразум, кажу, један од најуспешнијих мировних уговора у свету, и ништа друго. Парламент БиХ још није ратифковао Дејтонски споразум, због различитог виђења и тумачења тог документа, мада је његов саставни део и Устав БиХ, по коме земља функционише.

И даље свака страна у БиХ има своје тумачење Дејтонског споразума. За бошњачку и хрватску страну је Дејтонски споразум превазиђен, а српска страна је за његову доследну примену.

Главни ауторитет у тумачењу Дејтонског споразума је Канцеларија високог представника.

Званични органи БиХ су све до прошле године били без оргиналног текста Дејтонског споразума, који је био похрањен у Министарству иностраних послова Француске. Лане је тај документ, посредством француске амбасаде, достављен у Парламентарну скупштину БиХ. Урађене су и верзије превода на три службена језика у БиХ – српски, бошњачки и хрватски.

(Танјуг)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]