Хроника

Глас Русије: Американци у Ираку - одлазе да би остали

Штампа
понедељак, 06. септембар 2010.

САД чине све да би Ирак остао под њиховим утицајем. Говорити о томе да је ирачка кампања завршена преурањено је - без обзира на уверавања америчке администрације. Тако сматра већина руских политичара и експерата, који коментаришу изјаву Барака Обаме о повлачењу снага из те блискоисточне земље, коју је он дао 31. августа.

Економија је за Вашингтон данас важнија од политике. То је био лајтмотив говора председника САД, у којем је он објавио ове недеље о завршетку операције Ирачка слобода. Барак Обама није могао да говори другачије: ускоро ће бити парламентарни избори, а убеђивање бирача да је приморавање ка демократији неке далеке земље важније од добробити сваког Амекриканца постаје све теже, јер је Ирак постао огромно бреме за буџет САД - у складу са тим и за пореске обвезнике, који поред тога страдају и од последица економске кризе. Скоро четири и по хиљаде погинулих сународника током ирачке кампање не придодаје оптимизам становницима «бедема слободе и демократије».

Подсетимо да је протекле недеље Ирак напустила, како је било саопштено, последња борбена јединица. Ове недеље је званично објављено да се обустављају активне фазе операције. Борбене јединице нису далеко отишле - оне су се сместиле у суседном Кувајту. И у самом Ираку је остало 50 хиљада америчких војника, - истиче у интервјуу Гласу Русије оријенталиста Владимир Ахмедов.

„Не бих тврдио да оне не могу да се тамо врате у сваком моменту. Све зависи од тога како ће кренути догађаји у Ираку, хоће ли бити успешно формирани нове политичке институције.

Фактички Американци на крају крајева нису успели да створе тамо нешто битно и чврсто. У сваком моменту ситуација може да се погорша, није разумљиво ко ће тада гасити пожар. То би могло да се сведе не на конфронтацију с тим контингентом од 50 хиљада војника, већ на конфронтацију Ирака и оних снага које у САД уобичајено називају Ал-Каида - односно сунитски отпор. То је најнепожељнији сценарио  развоја догађаја, али ни он не сме да буде искључен.“

Војна операција у Ираку је велика грешка Беле куће, - сматра представник горњег дома руског парламента Вадим Густов. Повод за инвазију у Ирак је био лажни: ни нуклеарног, ни хемијског оружја тамо није било. САД су свргле Садама Хусејина, али нису могле да наметну Ирачанима своја правила игре. Зато је политичка структура Ирака срушена - и сада, према мишлењу сенатора, тамо може да почне огорчена борба за власт.

Дакле, за Ирак је почела Нова зора - тако су назвали стање у земљи љубитељи лепих назива, Американци. Барак Обама је поручио Ирачанима да одговорност за судбину Ирака сносе његови грађани. То помало подсећа на доба Понтија Пилата, и ситуацију када уопште нема одговорних.

(Глас Русије)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]