Хроника

Глас Америке: Извештаји америчких војних, обавештајних и безбедносних званичника – "климатске промене прете да трајно преобликују глобални безбедносни пејзаж - ниједна земља неће бити поштеђена“

Штампа
субота, 23. октобар 2021.

ВАШИНГТОН — Према низу нових процена Сједињених Држава, климатске промене више од пуког мењања окружења прете да трајно и опасно преобликују глобални безбедносни пејзаж, закључак је серије новоизрађених процена америчких војних, обавештајних и безбедносних званичника.

Извештаји, које је раније ове године наручио предсендик САД Џо Бајден као део напора да се боље суочи са утицајем климатских промена, упозоравају да ниједна земља неће бити поштеђена и да неки делови света можда већ достижу прекретницу.

"Како се климатске промјене приближавају другим покретачима - посебно геостратешкој конкуренцији, новим технологијама и глобалноим демографским трендовима - тако се преобликује списак ризика", каже се у стратешком оквиру за климатске промене Секретаријата за унутрашњу безбедност објављеном у четвртак.

"Корозиван утицај ових трендова учиниће све нације рањивијим по домаћу нестабилност, са огромним импликацијама на регионалну и пограничну безбедност и кључне интересе националне безбедности“, додаје се.

Припрема за катастрофе

Званичници одбране рекли су да су већ приморани да се припреме за најгоре сценарије - од догађаја масовне миграције, преко промена у равнотежи снага у кључним регионима до могућности да би неке земље доспеле до потпуног колапса, изазивајући "нестабилност широм света".

"Конкурентска предност у будућности ће ићи онима који могу да се боре и победе у овом стратешком и физичком окружењу које се брзо мења“, рекао је министар одбране Лојд Остин.

У Пентагоновој процени ризика упозорава се да ће климатске промене вероватно изазвати нестабилност у најмање четири региона - на Блиском истоку и у Јужној Азији, Африци, Европи и Централној и Јужној Америци - од којих ће три вероватно имати повећану потражњу за хуманитарном помоћи.

Национална обавештајна процена о климатским променама, коју је израдила обавештајна заједница САД, је још страшнија, што указује на претећу катастрофу за кључне земље у јужној и источној Азији и у Централној Америци.

А тамо где постојеће владе нису у стању да одговоре на изазове климатских промена, чини се да су побуњеници и терористи спремни да искористе ситуацију.

"Оцењујемо да је већина земаља у којима су (активне) Ал Каида или ИСИС, веома осетљива на климатске промене", упозоравају обавештајне службе.

Земље у Централној Африци, које се већ суочавају са растућим претњама тероризма, такође би могле да се нађу преплављене проблемима.

"Војске са недовољно ресурса и лоше опремљене суочиће се са озбиљним напорима када буду позване да одговоре на више природних катастрофа у својим и суседним земљама", наводи се у процени.

У Централној Америци, продужени сушни периоди и обилне кише могле би да натерају 30 одсто радно активног становништва на миграције.

А тамо где постојеће владе нису у стању да одговоре на изазове климатских промена, изгледа да су побуњеници и терористи спремни да искористе ситуацију.

"Оцењујемо да је већина земаља у којима су Ал Каида или ИСИС веома осетљива на климатске промене", упозоравају обавештајне службе.

Земље у Централној Африци, које се већ суочавају са растућим претњама тероризма, такође би могле да се нађу преплављене.

"Војске са недовољно ресурса и лоше опремљене суочиће се са озбиљним напорима када буду позване да одговоре на више природних катастрофа у својим и суседним земљама", наводи се у процени.

У Централној Америци, продужене сушне периоде и обилне кише могле би да натерају 30 одсто радно активног становништва да побегне.

Нема поштеђене земље

Обавештајни званичници САД такође упозоравају да би се чак и земље са највише ресурса могле наћи у сукобу, предвиђајући интензивну конкуренцију између САД и Кине над кључним технологијама минерала и чисте енергије до 2040.

"САД и друге су у релативно бољој позицији од других земаља да се носе са великим трошковима и дислокацијом предвиђених промена, делом зато што имају веће ресурсе за прилагођавање, али ће ипак захтевати тешка прилагођавања", наводи се у процени.

"Прилагођавање таквим променама често ће бити мучно, а становништво ће осећати негативне ефекте у свом свакодневном животу", наводи се у саопштењу. "Утицаји ће бити огромни чак и ако се могу избећи најгори људски трошкови".

(Глас Америке)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]