Хроника

Дубаи: „Косово“ поново није примљено у Интерпол; За пријем гласало 68 држава, против 51, а уздржано је било 16; Србију подржали Шпанија, Мароко, Кипар, Кина, Белорусија, Русија, Намибија, Венецуела, Румунија

Штампа
уторак, 20. новембар 2018.

Генерална скупштина Интерпола на заседању у Дубаију одлучује о захтеву Приштине за чланство у овој међународној полицијској организацији. Делегатима се обратио министар унутрашњих послова Небојша Стефановић који је оштро реаговао због кршења Резолуције 1244.

Захтев Косова није прошао ни у другом кругу гласања, сазнаје РТС. Против пријема Косова у Интерпол гласала је 51 држава, 68 је било за, а уздржано 16. Гласању је претходила пауза која је одређена како би, сазнајемо, делегације изашле из сале и како би САД, Британија и Турска извршиле додатни притисак на земље чланице пре другог круга гласања. Министар Небојша Стефановић оштро се успротивио одређивању паузе и на питање председавајућем на основу чега је одређена пауза није добио одговор.

10.05 – У 10.45 председник Србије Александар Вучић и шеф дипломатије Ивица Дачић одржаће конференцију за новинаре.

9.59 – Захтев Косова није прошао ни у другом кругу гласања.

 

Расправа је почела око 9 сати. У корист Србије су се за реч јавиле Шпанија, Мароко, Кипар, Кина, Белорусија, Русија. Подршку пружиле и Намибија и Румунија, пренео је РТС.

9.50 - Приштина није успела у првом кругу гласања да избори чланство у Интерполу, сазнаје РТС. За чланство Косова у Интерполу гласало је 76 земаља, 56 је било против, а 22 уздржане.

09.10 - Прве су подршку Србији пружиле Намибија, Румунија, Венецуела и Суринам. 

09.00 - Присутнима се обратио министар Небојша Стефановић који је оштро реаговао због кршења Резолуције 1244, међународног права, и процедура Интерпола, као и политизације ове полицијске организације. Почела је расправа на којој се земље-делегати јављају за реч и образлажу своју одлуку. У корист Србије су се за реч јавиле Шпанија, Мароко, Кипар, Кина, Белорусија, Русија.

Гласање ће бити обављено у два круга, а за пријем у  чланство је неопходна двотрећинска подршка земаља чланица. 

Косово је до сада три пута подносило захтев за пријем у Интерпол – 2010, 2015. и 2017. године, а Интерпол је прошле године на заседању у Кини усвојио Резолуцију по којој земље које траже пријем морају бити чланице УН или имати статус посматрача.

Председник Србије Александар Вучић изјавио је у понедељак да се нада победи Србије у Интерполу у случају Косова, на није могао да тврди да ће одлука бити добра за Србију јер су против њеног става о чланству Косова у Интероплу "највеће светске силе". 

(РТС-Н1)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]