Хроника

Француска: Нереди, блокаде, ватре, сузавац и сукоби са полицијом у читавој земљи. Рекордних 3,5 милиона људи протестује против пензионе реформе. Полиција: У Паризу протестује 1,08 милиона људи

Штампа
четвртак, 23. март 2023.

Стотине хиљада француских радника окупило се у четвртак у Паризу на новим демонстрацијама против пензионе реформе Емануела Макрона. Протести у Паризу и другим градовима постали су насилни у борби која не показује знаке јењавања. Око 3,5 милиона људи у Француској присуствовало је протестима у четвртак, према синдикату ЦГТ, док власти процјењују одзив на само 1,08 милиона. Према подацима синдиката, око 800.000 људи окупило се у Паризу.

23: 50 Би-Би-Си: Током протеста запаљена зграда градске скупштине у Бордоу

Зграда градске скупштине у Бордоу запаљена је вечерас током протеста који се одржавају широм Француске због реформи пензионог система и подизања старосне границе за одлазак у пензију. Изгорео је улаз у градску кућу, преноси ББЦ.

Twitter embed code generator

20:30 Полиција: У Паризу 1,08 милиона људи

У Француској се деветог дана организовања великих протеста због реформе пензија окупило 1,08 милиона људи, саопштило је тамошње министарство унутрашњих послова.

Главни француски синдикат ЦГТ који организује протесте и штрајкове од јануара, саопштио је да се широм Француске окупило 3,5 милиона људи.

У Паризу је било 119.000 људи, према наводима полиције, док ЦГТ наводи број од 800.000 демонстраната.

Twitter embed code generator

19:06: Синдикат ЦГТ каже да је 3,5 милиона присуствовало протестима у Француској, власти наводе да је нешто више од милион

Око 3,5 милиона људи у Француској придружило се демонстрантима против пензионих реформи у четвртак, према синдикату ЦГТ.

Власти кажу да је демонстраната на протестима широм Француске било само 1,08 милиона са 119.000 окупљених у Паризу.

Бројка из министарства унутрашњих послова чини протесте у четвртак највећим у француској престоници од почетка штрајкова у јануару. Други по величини био је 15. марта, када је 480.000 људи изашло на улице у Паризу, наводи влада.

Синдикат ЦГТ процењује да је број присутних на протестима 15. марта у Паризу износио 480.000. 

Twitter embed code generator

19:00: „Гнев у Француској још не показује знаке успоравања“

Смеће се и даље гомила на улицама француске престонице, а гнев сакупљача смећа „још не показује знаке успоравања“.

18:52: Француске власти морају избегавати „непотребну силу“, упозорава Амнести

Амнести интернешенел упозорио је да француске власти морају да избегавају употребу "непотребне силе" пошто су у четвртак избили насилни сукоби између демонстраната и полиције широм Француске.

18:36:  Ученици се придружују штрајку у школама и на универзитетима

Студенти су у четвртак блокирали десетине лицеја (средњих школа) и универзитета у Француској у знак протеста против планираних пензионих реформи.

Министарство просвете пријавило је „148 инцидената“ у средњим школама у Француској, укључујући 38 потпуних блокада, 70 блокада филтера, 14 покушаја блокаде и 26 других облика поремећаја.

Студентски синдикат Л'Алтернативе саопштио је да студенти у 80 школа и универзитета учествују у штрајку, а 60 је блокирано или окупирано.

18:22: „Немамо другог избора осим да ударимо и блокирамо економију док се не преда“

Француски демонстранти ограничили су у четвртак приступ париском аеродрому Шарл де Гол, а радници су блокирали железничке пруге на париском Гар де Лиону током деветог дана масовних штрајкова против контроверзне пензионе реформе Емануела Макрона. 

17:52: Многи демонстранти по први пут се придружују маси људи деветог дана штрајка у Паризу

Многи демонстранти по први пут излазе на улице, љути због Макронове одлуке да спроведе пензиону реформу користећи члан 49.3, који дозвољава француској влади да усвоји закон без гласања. 

Бен Додман из ФРАНЦЕ 24 разговарао је са неким од демонстраната у Паризу. 

Једна од ових демонстраната по први пут је Валери.

„Пре пензионе реформе, никада нисам демонстрирала“, каже она за ФРАНЦЕ 24 Сириел Кабот у Паризу. „Данас више уопште не верујем да ћемо моћи да зауставимо реформу. Али ипак сам овде да се чује мој бес. ”

„Чак и да смо били против реформе, никада нисмо демонстрирали или штрајковали“, рекли су Мари-Лу и Орељен. „Али после 49,3, одлучили смо да дођемо. Нема ништа исправно у вези са овом [реформом]: ни начином на који се ради, ни шта садржи!“

17:38:  У Паризу се настављају сукоби између демонстраната и снага безбедности

Новинари деле видео снимке хаотичних сцена дуж једне од главних париских авенија. На снимцима се види како демонстранти испаљују ватромете и друге пројектиле, док полиција користи штитове и пендреке да одгурну демонстранте.

17:26: Масовно присуство протестним маршевима у градовима широм Француске

Подаци из синдиката и власти указују на то да је одзив на демонстрацијама против пензионих реформи међу највећима од почетка штрајкова.

Власти су у Руану саопштиле да се 14.800 демонстраната придружило маршевима  – рекорд од почетка године  – у поређењу са 23.000, према синдикату ЦГТ.

Учешће је такође нагло порасло у Лиону (где је присуствовало 22.000-55.000), Бресту (где је присуствовало 20.000-40.000) и Монпељеу (где је присуствовало 18.000-40.000), иако број није достигао исти максимум као претходних дана штрајка и 31. јануара 7. март.

Разлике у бројкама од синдиката и власти су рутинске, али посебно велики контрасти су примећени у неким градовима. У Ници, ЦГТ процјењује број присутних демонстраната у четвртак на 40.000, а власти само 5.200. У Марсеју, префектура је избројала 16.000 демонстраната, или седамнаест пута мање од 280.000 које је предложио ЦГТ.

17:00: Унија каже да се 800.000 демонстраната придружило маршу у Паризу

Синдикат ЦГТ-а саопштио је да се 800.000 људи придружило демонстрацијама у Паризу деветог дана генералног штрајка против пензионе реформе.

Ово је највећи број присутних који су синдикати изнели од почетка протеста у јануару.

Према синдикату, претходни рекорд посећености у престоници био је 700.000 демонстраната 7. марта. Процењене бројке које су локалне власти навеле за исти дан биле су знатно ниже, 81.000.

Власти још нису објавиле званичну процену колико је демонстраната присуствовало маршу у четвртак.

15:35: Званични подаци показују нагли пораст запослених у јавном сектору који се придружују штрајковима

Око 15,5 одсто људи који штрајкују у четвртак у подне ради у француском јавном сектору, према званичним подацима из државне службе.

Twitter embed code generator

14:49: Марсеј: Рекордан број демонстраната

Демонстрације у Марсеју против пензионе реформе у четвртак су имале рекордан број учесника према подацима синдиката, који су рекли да се 280.000 људи придружило уличним протестима.

13:43: Више од четвртине радника електричне енергије у јавном сектору придружило се штрајку

Више од четвртине запослених (25,3%) у националном добављачу електричне енергије ЕДФ прекинуло је рад у четвртак у подне деветог дана штрајка против пензионе реформе, саопштио је менаџмент.

13:33: Стотине демонстраната упадају у шине на железничкој станици Гар де Лион у Паризу

У Паризу су стотине демонстраната у четвртак ујутро преплавиле железничке шине на Гаре де Лиону, прекинувши саобраћај и изазвавши кашњење од најмање пола сата, саопштио је национални железнички оператер СНЦФ.

"И идемо даље, идемо даље, идемо до опозива" реформе, скандирали су.

Заменик градоначелника Париза Иан Бросарт објавио је на Твитеру снимак блокаде.

11:34: Полиција ће бити распоређена широм земље 

Око 12.000 полицајаца, укључујући 5.000 у Паризу, биће распоређено током дана, изјавио је у четвртак министар унутрашњих послова Џералд Дарманин.

Демонстранти незадовољни због повећања старосне границе за одлазак у пензију блокирали су приступ терминалу аеродрома у Паризу, седели на железничким шинама, сукобили се са полицијом и бацали Молотовљеве коктеле на полицијску станицу током данашњих демонстрација одржаних широм Француске.

Полиција је употребила сузавац да би растерала демонстранте у западном граду Нанту, пренео је Ројтерс.

У Рену су користили водене топове.

Такође, на западу у Лоријену, Молотовљеви коктели које су бацали демонстранти изазвали су мањи пожар у дворишту полицијске станице.

Twitter embed code generator

Жерар Дарманин, француски министар унутрашњих послова, написао је на Твитеру да су напади на подпрефектуру и полицијску станицу у Лоријену неприхватљиви.

Недалеко од Тулуза на југозападу земље, демонстранти су запалили аутомобиле и аутобусе и блокирали саобраћај на аутопуту. У западном граду Лоријену, лист „Оуест-Франце“ наводи да су пројектили изазвали кратак пожар у дворишту полицијске станице.

"Постоји много беса, ситуација је експлозивна", истакао је лидер синдиката ЦГТ (Се-Же-Те) Филип Мартинез на почетку митинга у Паризу.

Лидери синдиката позвали су на смиреност, али су љути због, како су навели, Макронових провокативних коментара.

Школе су затворене, а факултети су блокирани широм Француске, укључујући Париз , Руан, Марсеј и Тулуз.

Макрон је изјавио да ће закон ступити на снагу до краја године. Синдикат средњошколаца (ФИДЛ) саопштио је јутрос да је више од 400 средњих школа тренутно блокирано. То значи да су ученици дошли у школу, али не похађају наставу.

Полиција је у четвртак обавештена о више од 200 протеста широм Француске и припрема се за масовни одзив стотина хиљада људи на главни марш у Паризу. Дуж руте од Бастиље до опере, главне осе исток-запад преко севера града, продавнице, банке и предузећа били су затворени рано ујутру, а камиони полиције и жандарма стационирани дуж путева.

(Спутњик, Гардијан, Ројтерс, Франс 24)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]