Хроника

Фигаро: Србија неправедно понижена на комеморацији у Паризу

Штампа
уторак, 13. новембар 2018.

У чланку под називом "Србија неправедно понижена на комеморацији 11. новембра", француски дневни лист Фигаро подсећа да је протокол Јелисејске палате сместио председника Србије изван званичне трибине прославе годишњице краја Првог светског рата, ставивши га тако изван домета телевизијских камера.

Помоћник директора часописа Фигаро Магазин Жан-Кристоф Буисон каже да се ради о неприхватљивом пропусту и подсећа да је Србија у Великом рату изгубила "1,2 милиона своје деце".

"Засрали смо ствар", цитира Фигаро високо позиционираног припадника протокола Јелисејске палате, односно службе француског председника, која је била задужена за распоређивање шефова држава и влада на почасној трибини.

"Док су око председника Макрона били представници земаља савезница из Првог светског рата, али и председници Бугарске и Турске, као и немачка канцеларка, један човек, иако огроман растом, скрајнут је ниже од саме земље и замољен да седне на супротној трибини, међу ниже рангираним министрима. Александар Вучић, председник Србије, земље коју везује историјско савезништво и која је у Великом рату изгубила, како пише Фигаро, 28 одсто своје популације, тужан рекорд", пише француски лист.

Лист даље подсећа на све аспекте и инстанце српско-француског пријатељства током историје и каже: "Ту Србију, са њеним историјским болом, патњом и жртвама за савезничку ствар, Француска одлучила да понизи 11. новембра. Да, понизи. Можемо само да замислимо шта је Александар Вучић осетио док је, преко пута себе, гледао осмехнуте између Трампа, Путина и Макрона, озлоглашеног Реџепа Тајипа Ердогана, наследника "геноцидног Отоманског царства" или Хашима Тачија, председника земље коју не признаје и која је 1914. била тек регија у оквиру Србије.

Да, "засрали су ствар". Иако се француски амбасадор у Србији Фредерик Мондолони у понедељак извинио у име Париза (а Вучић прихватио извињење), у Београду реакције нису изостале. Споменик захвалности Француској, тек рестауриран, је ишаран, а чули су се и позиви да се улице Париска и Француска преименују.

Шестог децембра Емануел Макрон долази у Београд. Вучић му је обећао грандиозан дочек и рекао да Србија неће "засрати" када је реч о обележавању историјског, крвљу стеченог пријатељства између две земље. Овога пута, Француска је та која ће се, можда, осетити пониженом, наводи француски Фигаро.

(Н1)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]