Хроника

Фатмир Сејдију: Питање статуса Косова је решено

Штампа
четвртак, 22. октобар 2009.

Приштина - Нетачне су све приче и неозбиљни су сви заговорници тезе да би у будућности могло да дође до нових преговора између власти у Приштини и Београду о статусу Косова. То питање је решено, а потврда за то је и договор који смо постигли с Македонијом о скором успостављању дипломатских односа - рекао је у ексклузивној изјави за Данас председник Косова Фатмир Сејдију, који је на 9. сајму хране и пића у Приштини обишао штанд предузећа с југа Србије и Санџака која излажу на овом сајму.

- Косово је отворено за сарадњу са свим земљама у региону. У том погледу ми преузимамо на себе све гаранције да та сарадња буде успешна и у корист свих грађана и спремни смо да такве споразуме одмах потпишемо. Од тога сви само можемо да имамо користи, а не штете - рекао је Сејдију у поздравној речи на отварању Сајма.

Посета председника Русије Дмитрија Медведева Србији у медијима у Приштини добила је изузетно велики простор. Радио-телевизија Косова је вест о посети емитовала као ударну причу тог дана, преносећи слику испред Палате Србија, али и истичући да је руски званичник у српској престоници боравио „само осам сати“.

Заједничка оцена приштинских медија је да је председник Борис Тадић посету Медведева „искористио за познату политичку реторику у односу на Косово, а поготову након најаве успостављања дипломатских односа са Скопљем“. У том контексту медији оцењују да је Приштина „ипак успела да оствари политички баланс у односу на оно што је од посете Медведева очекивао Београд“.

Најутицајнији дневни листови Коха диторе и Зери преносе да Београд, потписивањем шест споразума с Русијом, постаје „стратешки енергетски центар на Балкану“ и да ће „односи између две државе бити у наредном периоду још приснији“. „Милијарда за Србију“, „Медведев економски ојачава Србију“, само су неки од наслова у овдашњој штампи, која указује да „руски кредит од милијарду долара у овој економској ситуацији Србији пуно значи“ и да „ојачава њену економску позицију у односу на регион“.

„Дмитриј Медведев више је говорио о економским питањима, док је Борис Тадић посету важног госта користио за познату реторику према Косову“, заједничка је оцена медија у Приштини, који наводе да је „годишњица ослобођења Београда вешто искоришћена за пласирање приче о јединству српског и руског народа у борби против фашизма у Другом светском рату.“

(Данас)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]