Хроника

Фајненшел тајмс: Србија има још доста посла на путу ка ЕУ

Штампа
понедељак, 25. јул 2011.

Лондон – Хапшењем задњег хашког оптуженика Горана Хаџића Србија на међународном плану изашла из ћошка, више не прети миру и стабилности суседа, пише Фајненшел тајмс.

Угледни лист из Лондона међутим додаје да за Србију "у извесним аспектима сада почиње тежак посао".

У листу се наводи да Србија у Борису Тадићу "има вођу с регионалним угледом који умешно води земљу у умереном, прозападном смеру" и да би "Тадићева влада волела да Србија постане званични кандидат за чланство у Европској унији пре краја ове године".

С друге стране, лист оцењује да Европска унија "нажалост можда неће бити спремна да реагује тако брзо" и аргументацију налази у пријему Бугарске и Румуније у чланство пре но што су оне решиле неке своје проблеме. 

"Неке земље, посебно у Западној Европи, горко жале што су дозволиле да се Бугарска и Румунија придруже Унији 2007, пре но што су се те земље избориле са проблемима као што је разуздани организовани криминал, корупција међу државним званичницима и недовољна независност судства", пише "Фајненшел тајмс" и додаје: "Као што се Хрватска уверила, праг на уласку у Унију сада је постављен више". 

Британски лист указује да то "само по себи није лоша ствар" и да су приступни преговори Хрватске трајали готово шест година, "али кад Хрватска у јулу 2013. године постане 28. чланица Европске уније, она ће испунити њене норме успешније него што је то био случај са Бугарском и Румунијом". 

"Србија такође мора да се разрачуна са корупцијом у јавном сектору, да искорени организовани криминал и да се ухвати у коштац са исувише моћним пословним тајкунима који су се обогатили током 1990-их, а ако то не буде успела, неће ући у Европску унију", оцењује "Фајненшел тајмс". 

Али, додаје лист, "то је другачија ствар од омогућавања Србији да добије статус кандидата". 

"Перспектива чланства у Европској унији моћан је подстрек за домаће реформе у земљама Балкана. Награђивањем Србије статусом кандидата одржаће се замајац у правцу промена, који је је створен хапшењем оптужених за ратне злочине", оцењује "Фајненшел тајмс".

(Бета)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]