Хроника

Фајненшел тајмс: Десетине хиљада грађана Србије у антивладином протесту; Западне дипломате сматрају да су Београд и Вучић окосница стабилности Западног Балкана

Штампа
понедељак, 24. децембар 2018.

 Неколико десетина хиљада Срба марширало је кроз Београд у суботу по трећи пут протестујући против све јаче аутократске владавине председника Србије Александра Вучића, пише британски лист Фајненшел тајмс.

Демонстрати су носили натписе на којима је писало Почело је (отпор), а неки су носили жуте прслуке, као поздрав демонстратима у таквим прслуцима (гилетс јаунес) у Француској, пише британски лист који додаје да је на прслуцима које су носили грађани у Београду писало "Један од пет милиона".

Тај натпис се односи на Вучићев коментар о прошлонедељним протестима да и да чак пет милиона људи изађе на улице, он неће попустити пред захтевима опозиције да се реформишу изборна правила и појача слобода медија, објашњава лист. 

Србија има око седам милиона становника, додаје се у тексту. Демонстрације су окупиле шарену коалицију десничарских радикала и посвећених левичара, исто као у Мађарској, пише Фајненшел тајмс. Те групе тврде да Вучић само што није консолидовао контролу над судовима, медијима и службама безбедности, а најавиле су пред протест да ће бојкотовати изборе све до испуњења њихових захтева за поштеним гласањем, додаје се у извештају.

"Страх од репресије режима је почео да се топи", изјавио је за ФТ телефоном са протеста лидер Народне странке Вук Јеремић и додао: "Од сада више нема повратка – дух слободе је изашао из боце".  

Демонстранти су, преноси ФТ, шетали до седишта јавног сервиса Србије - РТС, тражећи да се "дозволи опозицији да изрази своје ставове и да се тако да глас другим политичким ставовима (који нису на страни власти)", како је то написао Савез у саопштењу.

Организатори су проценили да је протест прошле суботе био највећи до сада, на коме је између 35.000 и 40.000 људи изашло на улице, преноси лист.

ФТ подсећа да је су протести почели пре три недеље пошто су политичара Борка Стефановића пребили насилници наоружани боксерима на скупу опозиције у Крушевцу. Опозициони Савез за Србију је, додаје се, за то насиље окривио "најпрљавији лов на вештице који режим Александра Вучића спроводи свакодневно против политичких противника".

Хиљаде људи је изашло на улицу следећег дана под слоганом "Стоп крвавим кошуљама", наводи се у тексту у ком се подсећа и да је Вучић јавно осудио напад на Стефановића и одбацио оптужбе које су против њега изнели политички противници. "Можете да победите само на изборима и када то урадите, испуните обећања која сте дали народу, али мене нећете натерати да било шта урадим и због тога сам другачији од других", изјавио је Вучић после прошлонедељних протеста, преноси ФТ.

Лист наводи да је Вучић реформисани екстремни националиста који је био министар информисања код Слободана Милошевић, а да се сада нада да ће увести Србију у Европску унију. Он је, подсећа ФТ, на власти од 2012, прво као премијер, пре него што је изабран за председника у априлу 2017.

Бес због његове победе у првом кругу против 10 противника је на улице извело десетине хиљада људи који су протестовали два месеца пре него што се протест истопио, додаје се у тексту ФТ.

Лист подсећа да је ОЕБС тада саопштио да је дошло до подривања изборних услова због пристрасног извештавања медија, неприкладне предности власти и мешања званичних активности са онима у кампањи.

Међутим, као и у суседној Мађарској, опозиција је била расцепкана и било је мало кредибилних изазивача, пише Фајненшел тајмс који наглашава то да је шаљиви кандидат (Љубиша Прелетачевић Бели) освојио трећи највећи број гласова на председничким изборима 2017, освојивши девет одсто гласова.

ЕУ је у недавном извештају навела да је побољшавање "ситуације у погледу слободе изражавања и слободе медија" услов за чланство у Унији док је Европска комисија оценила да модел за финансирање два јавна сервиса "оставља простора за политички утицај", наводи се у тексту.

Западне дипломате сматрају да су Београд и Вучић окосница стабилности Западног Балкана и надају се да ће Србија постићи споразум са својом некадашњим покрајином Косовом и да ће Вучић смирити Милорада Додика, сепаратистичког српског члана трочланог председништва Босне и Херцеговине, закључује Фајненшел тајмс.

(Н1)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]