Хроника

Изасланици Олафа Шолца, Емануела Макрона и Ђорђе Мелони: Србија да се помири са чињеницом да је „Косово суседна земља, а не српска јужна покрајина“

Штампа
четвртак, 16. март 2023.

У ауторском тексту у "Блицу" изасланици Немачке, Француске и Италије наводе да је "препрека из прошлости" коју они морају хитно да реше то што Србија не жели да се одрекне своје јужне покрајине - Косова и Метохије.

Саветници немачког канцелара Олафа Шолца Јенс Плетнер, француског председника Емануела Макрона Емануел Бон и италијанске премијерке Ђорђе Мелони Франческо Тало поручују Србији да се помири са чињеницом да је Косово "суседна земља" а не њена јужна покрајина.

"Србија треба да се помири са чињеницом да је 'Косово' суседна земља која има своју европску перспективу и место у међународној заједници. Време нам не иде у прилог. А што је још важније, не иде ни 'Косову' ни Србији", наглашавају изасланици три моћне државе ЕУ.

Према њиховим речима, веома им је важно да се земље Балкана придруже ЕУ, али прво треба уклонити "препреке из прошлости које су се препречиле".

За Италију, Француску и Немачку, "препрека из прошлости" коју они морају хитно да реше је то што Србија не жели да се одрекне своје јужне покрајине - Косова и Метохије.

"Најочигледнија препрека јесте нерешено питање Србије и 'Косова' које уз то представља и безбедносни ризик за Европу", навели су изасланици.

Тобож бринући о Србима на КиМ, европски изасланици, за које се сматра да су у Београд и донели по Србију неповољан француско-немачки план, они "захтевају" од привремених приштинских институција да испуне "обећано" и заштите српску заједницу.

"'Косово' треба да испуни дато обећање да заштити српску заједницу, предузимајући мере ка успостављању Асоцијације/Заједнице општина са већинским српским становништвом", наводе представници Италије, Француске и Немачке.

Да ли су случајно заборавили или намерно изврћу чињенице остаће нејасно, али у оквиру дијалога се не "обећава", већ се потписују споразуми. Гарант спровођења обавеза из потписаних докумената је управо ЕУ, која је посредник у дијалогу, али избегава одговорност за то што приштинска страна не поштује потписане споразуме.

Дакле, тзв. Косово није ништа "обећало", већ уназад 12 година потписује споразуме које не испуњава него их, по угледу на своје западне менторе, тумачи онако како им одговара.

Изасланици моћних европских земаља нису пропустили прилику да у контексту дијалога Београда и Приштине спомену и Русију. Они су, не кријући русофобне ставове, навели да због Специјалне војне операције у Украјини морају да "реше косовски чвор".

"Русија је својим 'бруталним нападом' на суседну Украјину на наш континент вратила рат ширих размера. Део нашег одговора на овај неприхватљив удар на европски безбедносни поредак, јесте да још посвећеније радимо на јачању и инклузивности нашег европског дома. За ангажовање био је јасан сигнал да су Француска и Немачка озбиљне у решавању косовског чвора", навели су Плетнер, Бон и Тало.

Они поручују и да нестабилност мора да се оконча, како би Србија и самопроглашено Косово једног дана могли заједно сести "за исти сто у Бриселу као пријатељи и партнери када буду чланице Европске уније"?!

Наводећи даље своје разлоге за хитност решавања "косовског чвора", поново се, тобож, брину о грађанима и њиховој будућности. У светлу тога, наводе и незаобилазне инвеститоре из својих земаља, који се боје да улажу, јер је ситуација у региону "нестабилна".

(РТ Балкан)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]