Хроника

Европска комисија: Надамо се кандидатури Србије, али Хаг остаје услов

Штампа
среда, 22. септембар 2010.

Сарадња са трибуналом биће веома важна за ратификацију ССП-а са Србијом, о којој ће одлучивати холандски парламент, наводе извори у Хагу

Брисел, 21. септембра – Сарадња Србије са Трибуналом у Хагу и даље је веома важан, суштински услов за Споразум о стабилизацији и придруживању са Србијом, и то ће остати током читавог процеса евроинтеграција, саопштила је данас у седишту Европске комисије у Бриселу канцеларија европског комесара за проширење Штефана Филеа. На питања новинара одговарала је портпарол Ангела Филоте, а у центру пажње била је јучерашња неслужбена изјава главног тужитеља трибунала Сержа Брамерца да није потпуно задовољан сарадњом Београда, као и да је наводно мекан став ЕК према сарадњи Србије са Хагом.

„Само могу да поновим наш званичан став. Комесар Филе је недавно боравио у Београду и једна од порука, које је јасно пренео свим саговорницима тамо, била је да Србија мора учинити све што је могуће да би остварила пуну сарадњу са трибуналом у прибављању доказа, откривању бегунаца и њиховом хапшењу. То је суштина нашег става”, казала је Ангела Филоте. Наредна питања су гласила: да ли Филе прејудицира одлуку Савета ЕУ када говори да верује да ће министри на заседању у октобру проследити комисији кандидатуру Србије и да ли је тачно да је Филе пренео председнику Србије Борису Тадићу сугестије ЕК о којим темама би требало да разговарају Београд и Приштина.

„Ти разговори су у надлежности високог представника Кетрин Ештон. Да рашчистимо, никаквих питања ЕК није било, то је лоша интерпретација медија. Посета Србији базирала се пре свега на разговорима о предстојећем годишњем извештају о напретку земље у евроинтеграцијама, тај извештај ћемо објавити у новембру. Они су разговарали о томе које области треба да буду приоритет за евроинтеграције Србије. Што се тиче Савета ЕУ, комесар је само изнео да се нада да ће исход бити позитиван, али ништа није предвиђао. Надамо се, као што смо се и надали, да ће ЕК добити зелено светло од Савета ЕУ и држава чланица да почне да ради на захтеву Србије за чланство”, објаснила је Филоте.

На сарадњи са трибуналом, укључујући изручење Ратка Младића, највише су инсистирале власти у Холандији, а Србија је неколико пута била заустављена у евроинтеграцијама због изостанка пуне сарадње. Иако су последња два извештаја (у децембру и јулу) Сержа Брамерца, потврдила напредак у сарадњи и допринела одмрзавању процеса евроинтеграција, опет није извесно како ће се техничка влада Холандије изјаснити о кандидатури Србије у Луксембургу 26. октобра.

Наши дипломатски извори у Хагу објаснили су да су „видели цитате”, најновије Брамерцове изјаве али да „не знају да ли су веродостојни”. Према њиховим речима, није новост да Србија треба да унапреди сарадњу. „У последњем извештају Брамерца из јуна пише да Србија може да учини још на плану сарадње. То треба узети у обзир, као и следећи извештај који ће бити објављен у децембру. Сарадња са трибуналом биће веома важна за ратификацију ССП-а са Србијом, а о њој ће одлучити холандски парламент. Посланици поново могу да позову Брамерца и да му поставе додатна питања о сарадњи Србије пре него што буду одлучивали о ратификацији ССП-а”, навели су наши извори.

Трибунал: Брамерц припрема посету Београду

У кабинету Сержа Брамерца нису желели да коментаришу изјаве које је њихов шеф јуче дао новинарима у Хагу. Фредерик Свинен, специјални саветник главног тужитеља, рекао је да је „веома важно правити разлику, као што је главни тужилац учинио у свом јунском извештају, између сарадње у достављању докумената, која је доста добра, и потраге за бегунцима, где је потребно још учинити”. Он је додао да „Брамерц припрема посету Београду, где ће се сусрести са властима вероватно у новембру, а у сваком случају пре наредног децембарског извештаја у Савету безбедности УН”.

(Политика)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]