Хроника

ЕуроБлиц: Неодустајање од унитарне државе кочи помирење Срба и Бошњака

Штампа
среда, 18. јануар 2017.

 Неуспех бошњачке политике да у рату и постдејтонској БиХ оствари своје циљеве и направи унитарну државу главна је препрека нормализацији односа између Срба и Бошњака.

То за „ЕуроБлиц“ тврде аналитичари и политичари из Републике Српске и Србије, коментаришући препреке које се из политичког Сарајева стално постављављају пред званични Београд уочи сваког покушаја српских власти да релаксирају односе између два народа.

Истичући да је немогућност остваривања ратних циљева „оца бошњачке нације“ и оснивача СДА Алије Изетбеговића највећи терет у српско-бошњачким односима, политички аналитичар из Београда Драгомир Анђелковић тврди да актуелном бошњачком политичком руководству, које предводи Алијин син Бакир, управо из наведених разлога не одговара смиривање тензија и нормализација односа између два народа.

- Политици коју заступа Бакир Изетбеговић не одговара ближа сарадња са Србима и то је јасно из сваког потеза којег званично Сарајево повлачи у последње две и по деценије. Централизација и унитаризација БиХ, у којој би Бошњаци представљали доминантан народ и што Изетбеговићева странка баштини као идеју водиљу свог политичког деловања још од почетка деведесетих година прошлог века, представља главну кочницу нормализацији српско-бошњачких односа – тврди Анђелковић.

Он подсећа да су после пада режима Слободана Милошевића из Београда стизале бројне иницијативе за релаксацију затегнутих односа, али да су сви покушаји саботирани у Сарајеву. Анђелковић тако истиче да су извињење у име Србије свим бошњачким жртвама из протеклог рата упутили бивши председник Србије Борис Тадић, али и актуелни шеф српске државе Томислав Николић, који је то учинио у мају 2013. С бошњачке стране, подсећа он, никад није послата слична помирљива порука.

- У свежем сећању свима нам је остала и партија шаха коју су Александар Вучић и Бакир Изетбеговић одиграли на Калемегдану. Уместо да један такав симболичан гест помогне приближавању два народа, Изетбеговић је наставио да тражи разлоге за нове свађе са Србима, што је ескалирало подношењем апелације Уставном суду БиХ и покушајем укидања Дана РС, као и заједљивим критикама на рачун актуелног председника Србије због тога што је 9. јануара отишао у Бањалуку на прославу тог празника – каже Анђелковић.

Члан Главног одбора СНС и посланик те странке у Скупштини Србије Владимир Ђукановић за „ЕуроБлиц“ такође тврди да је бошњачко руководство, на челу са Бакиром Изетбеговићем, највећи кривац за сталне тензије између Срба и Бошњака.

- Убеђен сам да Изетбеговић то чак ни не ради из сопствене главе, него да инструкције о заоштравању односа са Србима добија извана. То је првенствено његов проблем, а не наш – каже Ђукановић.

Кошарац: Лични проблеми

Члан Председништва СНСД Сташа Кошарац тврди да иза упорног одбијања Бакира Изетбеговића да прихвати руку помирења са Србима стоје „одређени лични проблеми“.

- Неостваривање циљева његовог оца, који су јасно изнети у „Исламској декларацији“, вероватно утичу на способност рационалног расуђивања код Бакира Изетбеговића. Мислим да се ради о фрустрацијама због којих он стално тражи изговор за нове свађе и сукобе – каже Кошарац.

(ЕуроБлиц)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]