Хроника

ЕУ: Због Косова снажан притисак на Србију да у УН не тражи расправу о статусу покрајине

Штампа
среда, 21. јул 2010.

БРИСЕЛ – Из кругова Европске уније и оних чланица ЕУ које су признале једнострано проглашену независност Косова појачани су притисци на власти у Београду да у УН не траже изричито преговоре о статусу Косова.

Највиши званичници Белгије, председавајуће ЕУ, прошле недеље су српском председнику Борису Тадићу ставили до знања да ће од потеза Београда у односу на питање Косова зависити и давање Србији статуса кандидата за чланство у ЕУ.

Сад се у круговима ЕУ више и не спомиње раније истицани став да су питање Косова и придруживање Србије Унији два одвојена процеса.

Белгијски званичници су, штавише, предочили да би ЕУ тек у децембру могла затражити од Европске комисије „мишљење” о српској кандидатури за чланство, сто је досад увек било техничко питање и аутоматизам.

Из ЕУ су Београду само незванично стигле и сугестије да се са Унијом усагласи што је више могуће резолуција коју Србија намерава да предложи Генералној скупштини УН на темељу „мишљења” које ће сутра о међународној правној утемељености независности Косова објавити Међународни суд правде (МСП).

Али у изворима ЕУ у Бриселу, које је консултовала агенција Бета, никаква потврда није дата да је и неки званичан предлог ЕУ упућен Београду.

Висока представница за спољну и безбедносну политику ЕУ Кетрин Ештон сутра треба да објави ставове Уније, пошто се сазна „мишљење” Међународног суда правде, и позове Београд и Приштину на преговоре о питањима од узајамног интереса.

Постоје замисли да ЕУ у Бриселу организује сусрет представника Београда и Приштине.

Али засад од званичника Уније није могло да се добије објашњење како ће европска двадесетседморица унутар својих редова доћи до заједничког става да ли се и о питању статуса, макар посредно и накнадно, може разговарати или не, имајући у виду да 22 земље признају, а пет чланица ЕУ не признаје независност Приштине.

Ако би ЕУ као целина тражила да Београд и после „мишљења” суда правде УН одустане од захтева за преговоре о статусу Косова, онда би то значило да је и пет чланица ЕУ које не признају самопроглашену независност у Приштини, одустало од таквог свог става.

„Такво тумачење није далеко од истине”, сагласни су европски дипломатски извори у Бриселу.

(Бета)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]