Хроника

ЕУ: Састанци у Бриселу без кључних одлука за Србију

Штампа
субота, 08. децембар 2012.

Брисел - Следећа седмица у Бриселу протећи ће у знаку серије састанака на високом нивоу где ће се између осталог говорити и о проширењу Европске уније, али кључне одлуке за земље кандидате, укључујући Србију, очекују се тек следеће године.

Како Танјуг сазнаје из нацрта закључака који ће бити предочен министрима спољних послова ЕУ, Србији неће бити одређен датум почетка преговора о придруживању док у потпуности не примени све споразуме који су постигнути у дијалогу и не оствари додатан напредак у нормализацији односа са Косовом.

Министри спољних послова земаља чланица Европске уније окупиће се у понедељак на дводневном заседању у Бриселу, а Србија и Косово биће теме и првог и другог дана.

Министри, који првог дана заседају у оквиру Спољнополитичког савета ће најпре у понедељак поподне саслушати извештај високе представнице ЕУ за спољну политику и безбедност Кетрин Ештон о току дијалога између Београда и Приштине и раду Еулекса.

Теме везане за проширење Уније резервисане су за други дан састанка Савета, када ће се расправљати о напретку које су земље кандидати оствариле током последњих годину дана.

У четвртак и петак, 13. и 14. децембра, на реду је самит ЕУ, и тада се очекује да шефови држава и влада усвоје закључке које им буду предложили министри, а широк спектар тема, осим проширења, обухвата ситуацију на Блиском истоку и у Африци, као и односе са Русијом.

"Савет ЕУ ће на пролеће 2013. проценити напредак у дијалогу, са изгледима да у јуну отвори преговоре о придруживању уколико проблеми буду решавани на задовољавајући начин", пише у предлогу закључака о Србији, сазнаје Танјуг.

Албанија, која прижељкује статус кандидата и Македонија, којој почетак преговора блокира Грчка због спора око имена, такође ће остати "кратких рукава", сазнаје Танјуг из бриселских дипломатских извора.

Ни Босна и Херцеговина, која због унутрашње блокаде није успела да спроведе неопходне уставне промене, ове године неће добити статус кандидата.

Црна Гора, која је већи део ове године провела припремајући се за преговоре о придруживању, коначно ће почети са преговорима тек пред лето 2013, док ће Хрватска у то време бити формално примљена у чланство ЕУ.

- Ово није била добра година за проширење - рекао је за Тањуг један западни дипломата који је желео да остане анониман.

Он је слаб напредак на овом пољу објаснио објективно слабим напретком земаља кандидата у испуњавању критеријума, али и економском кризом која већ трећу годину тресе Европу.

- ЕУ се ове године највише бавила самом собом - указао је он и додао да је сада најважније одржати процес проширења у току како не би дошло до потпуног застоја.

(Танјуг)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]