Хроника

Ерупција вулкана на Исланду изазвала прекид у авио-саобраћају у северној Европи

Штампа
четвртак, 15. април 2010.

Ерупција вулкана на Исланду изазвала је озбиљан поремећај у ваздушном саобраћају у северној Европи.

Сав ваздушни саобраћај у Британији биће суспендован од поднева до шест сати увече, по локалном времену, а вероватно и дуже.

Ваздушни саобраћај је обустављен и у Ослу, највећем аеродрому у Норвешкој, а смањен је број летова са аеродрома у Финској и на северу Шведске.

Затварање ваздушног простора најавиле су Холандија и Данска.

Облак вулканског пепела налази се на висини од 6 до 11 километара, а летови су отказани због страха да би пепео могао да оштети авионске моторе.

Лоше искуство из Индонезије

Добри познаваоци ваздухопловства вероватно знају за инцидент из Џакарте о којем је снимљен и документарни филм са реконструкцијом догађаја.

24. јуна 1982. године авион Бритиш ервејза на лету од Лондона до Окленда на Новом Зеланду улетео је у облак вулканског пепела. Сва четири мотора су отказала и авион је практично наставио да једри. Након готово петнаест минута лета, авион је изашао из облака и посада је успела да упали три од четири мотора. Боинг 747 је безбедно слетео на аеродром у Џакарти, путници су спасени, а лет је ушао у историју ваздухопловства.

Потез без преседана

Да би се избегли такви инциденти, широм северне Европе је дошло до обустављања авиосаобраћаја без преседана.

За хаос на аеродромима крив је вулкан са глечера Ејџафџалаџокул на југу Исланда, чија је ерупција, у среду увече, у атмосферу подигла облак пепела на висину од десет хиљада метара.

Вулкански пепео један је од најозбиљнијих проблема у ваздухопловству.

Смањује видљивост, а песак и ситни делови камења и стакла у стању су да оштете ветробран и блокирају рад мотора, објашњава за BBC Расел Крег са аеродрома у Манчестеру:

"Авионски мотор увлачи ваздух, сабија га и избацује, чиме ствара потисак. Ако се то помеша са пепелом, може да настане врло опасна ситуација."

Путницима заробљеним на аеродромима од Финске до Британије преостаје да чекају да се стекну услови за поновно успостављање авиосаобраћаја.

Парадоксално, на самом Исланду, аеродроми су отворени, јер је ветар одувао облак пепела ка југу.

Лава која се излива од среде увече отопила је глечер, што је довело до поплава у области око стотину километара источно од Рејкјавика и евакуације више стотина тамошњих житеља у центре Црвеног крста.

(BBC)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]