Хроника

Еди Рама: Знам да није лако мом пријатељу Вучићу и поштујем то што је дефинитивно признао да питање Косова не може остати како јесте, јер "статус кво" грађанима Србије не би донео ништа

Штампа
среда, 11. јул 2018.

Албански премијер Еди Рама изразио је наду да ће БГ и ПР дијалогом пронаћи решење, за које каже да би из угла Тиране најбоље било пуно признање независности.

Рама је, у изјави српским новинарима на маргинама Самита НАТО у Бриселу, изразио велику захвалност председнику Александру Вучићу на уложеним тешким напорима да се иде у овај процес и да се он заврши решењем.

Указао је да између Београда и Тиране постоји сагласност да се не “слажу око исхода“.

“Ја мислим да је пуно признање независности Косова једино решење овог дугог конфликта и једини начин да се превазиђе крвава прошлост и сукоби“, каже Рама.

Оценио је да је све у рукама “два председника и две стране“, додајући да је Албанија веома заинтересована да се дође до решење.

Истовремено наглашава да Албанија не говори у име Косова, већ у корист Косова.

“Знам да наша виђења не наилазе на одобравање у Београду. Али наше виђење је да је пуно признање најбоље за децу у Србији, на Косову, и на Балкану“, поручио је Рама.

На молбу да прокоментарише своје виђење ситуације у којој се чини да Приштина прави један корак напред и два уназад, на пример насиљем над Србима и Марком Ђурићем, Рама је казао да све зависи из ког угла се гледа.

“Из вашег угла се чини да Приштина прави корак напред и два уназад, а из угла Приштине да Београд прави корак напред и два уназад. То показује да дијалог није лак, већ да је тежак. Сва догађања су део природног пута, на којем ништа није лако“, тврди Рама.

Изразио је уверење да када постоји воља постоји и пут да се дође до решења. „Знам да није лако за мог пријатеља председника Србије и поштујем његове напоре, као и што је дефинитивно признао да питање Косова не може остати како јесте, јер статус кво не би донео ништа грађанима Србије“, објаснио је Рама.

Охрабрио је обе стране, како каже, да иду напред и подвукао да подржава дијалог.

“Надам се да ће Срби на Косову и Албанци у Србији имати много бољи живот после решења питања Косова. Ззелео бих да видим да Албанци у Србији буду поштовани као Срби на Косову, што није случај“, тврди Рама.

(Танјуг)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]