Хроника

Џон Мекејн: Поручујем храбрим Црногорцима, који су се борили против пуча који би збацио њихову владу - нећемо стати док не ратификујемо ваш пријем у НАТО

Штампа
субота, 18. март 2017.

 ПослИЈе јучерашње одлуке сенатора Ренда Пола да блокира расправу и гласање о Протоколу о приступању Црне Горе НАТО-у у америчком Сенату, што је претходно предложио сенатор Џон Мекејн уз подршку двоје колега из Демократске странке, поставља се питање који су наредни кораци и када би Сједињене Државе могле да ратификују тај докуменет.

Како је Гласу Америке саопштено из Сената, сада је на лидеру републиканске већине Мичу Меконелу да закаже изјашањавање о протоколу редовним путем. Ако то уради, како нам је речено, биће ратификован убједљивом већином.

Републикански сенатор из Кентакија Ренд Пол јуче је у америчком Сенату поново блокирао покушаје својих колега да ратификују Протокол о приступању Црне Горе Алијанси.

Питање црногорског чланства на јучерашњем засједању је покренуо предсједавајући Одбора за оружане снаге, републиканац Џон Мекејн, уз подршку сенатора из Демократске странке, чланова Спољнополитичког одбора Бена Кардина и Џин Шахин. Мекејн је затражио једногласни пристанак колега да Сенат расправља, а затим и гласа о црногорском чланству, уз упозорење.

„Ако има примједби, а примјећујем да је сенатор из Кентакија овдје, рећи ћу прије него што прочитам захтјев – ако има примједби, онда постижете циљеве Владимира Путина. Постижете циљеве да се покуша распрачати та мала земља, у којој је већ покушан пуч. Тражим једногласни пристанак да се у времену које договоре лидер већине у консултацији са лидером демократа размотри прва тачка на извршном календару – Протокол за Црну Гору“.

"Улажем примједбу", рекао је Пол.

Његова одлука да после блокирања захтјева за изјашањавање о Протоколу без образложења напусти салу подстакла је Мекејна да изнесе жестоку оптужбу на његов рачун, која је привукла пажњу и америчких медија.

“Невјероватно је да је Сенатар који блокира усвајање споразума, који подржава огромна већина сенатора, најмање 98 његових колега, уложио приговор и напустио салу без икаквог објашњења. Једини закључак који може да се извуче из тога је да он у ствари нема оправдање за своје противљење да мала земља, која је под нападом Русије, постане дио НАТО-а. Сенатор из Кентакија сада ради за Владимира Путина”.

Оштро су реаговали и сенатори Шахин и Кардин.

“Морам да се сагласим са сенатором Мекејном, или сенатор Пол заступа руске интересе у Америци или блокира ово питање због нечег потпуно невезаног са пријемом Црне Горе у НАТО", рекла је Шахин.

“Разочаравајуће је што један сенатор блокира ово питање, и то погађа нашу националну безбједност", навео је Кардин.

Сенатор Пол, који је још током претреса у Спољнополитичком одбору 14. септембра прошле године изразио резерву у вези са ширењем НАТО-а, укључујући и Црну Гору, навео је у саопштењу после сједнице Сената да “не би било паметно да се проширују новчане и војне обавезе САД имајући у виду (амерички) дуг од 20.000 милијарди долара".

У четвртак је узвратио и на Мекејнове оптужбе, оцјеном да је сенатор из Аризоне "неуравнотежен".

Изјашањавање о Протоколу за Црну Гору, сада би у редовној процедури требало да закаже лидер републиканске већине у Сенату Мич Меконел. У његовом кабинету данас нисмо успјели да сазнамо када би то могло да се догоди. Извјесно је међутим да ће, када Меконел то уради, амерички сенатори подржати црногорско чланство убједљивом већином.

“Знам да говорим у име више од 90 америчких сенатора. Наша порука храбром црногорском народу, који се борио против пуча који би збацио њихову владу, који поштује слободу и Алијансу која се одржавала толико година јесте - нећемо стати док не ратификујемо ваш пријем у Сјеверноатлантску организацију. Обећавам црногорском народу да ја, сенатори Шахин и Кардин и многи други нећемо стати док се резолуција не усвоји и док не будемо могли да ојачамо не само Црну Гору и НАТО, већ и регион”, нагласио је Мекејн у сриједу вече.

Засједање Сената, на којем се у сриједу расправљало о бројним горућим унутрашњим питањима, биће настављено у уторак 21. марта.

(Аналитика)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]