Хроника

Џералд Галучи: Три опције за север Косова

Штампа
среда, 06. јул 2011.

ГРАЧАНИЦА - Бивши регионални представник УН у Косовској Митровици, Џералд Галучи, оценио је да за питање Косова, посебно севера у будућности постоје само три опције “замрзнут конфликт, подела или целовитост уз посебну аутономију за север”.

Галучи је за Контакт плус радио нагласио да би о томе требало да одлучују људи директно укључени у то, а не међународни фактори.

Он додаје да идеја о подели тренутно није релевантна већ да ће се о томе можда размишљати у будућности, али да сада не унапређује дијалог.

“Мислим да разговор о подели сада представља одвраћање, то није корисно нити је од помоћи. Многи у региону су забринути због концепта поделе, јер може да утиче на места као што је Македонија. Када гледате напред, у коначно решавење питања Косова, посебно севера, чини ми се да постоје само три опције: једна би била да се ништа не мења, ситуација замрзнутог конфликта уз можда нека прилагођавања, друга би могла бити прекрајање граница или подела, а трећа, пронаћи неки начин за задржавање Косова у целини на начин који обезбеђује посебну аутономију за север. Мислим да је то Ахтисари плус и мислим да је плус део важан”, рекао је Галучи.

Галучи је истакао да не верује у решавање политичких питања употребом силе те да, шта год да се догоди на северу Косова, верује да не би требало и неће бити решено силом.

“Ако људи у Приштини, међународним институцијама и владиним институцијама одлуче да провоцирају или употребе силу, то би могло измаћи контроли и изазвати насиље и то је опасно”, наглашава Галучи.

На питање, да ли ће признавање независног Косова постати услов за приступање Србије ЕУ, Галучи је рекао да не верује "да ће ЕУ икада примити у чланство две суседне државе које нису признале једна другу.

“Не мислим да ЕУ жели други Кипар, не кажем да то посебно има везе са Србијом, али било која два места која нису признала једно друго, зашто би их ЕУ прихватила када би стварали унутрашње проблеме. Тако да не видим како би Србија или Косово могли ући у ЕУ без обостраног признавања”, наводи бивши амерички дипломата.

Галучи је мишљења да ће Србија ове године добити статус кандидата, али да би чланица ЕУ могла постати до 2020. године. Галучи не мисли да признавање Косова јесте или би требало да буде услов Србији за добијање статуса чланства већ сматра да ће се то догодити без решавања косовског питања.

(Курир)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]