Хроника

Џенифер Браш: „Србија и Косово су међусобни таоци“

Штампа
понедељак, 09. март 2015.

Косовска Митровица -- Заменица шефа УНМИК-а Џенифер Браш изјавила је да Косово, без одређеног статуса, није добро за људе који у њему живе, Албанце и неалбанце.

Браш је у емисији "Слободно српски" истакла да се нада да ће дијалог у Бриселу помоћи да дође до нормализације односа између Србије и Косова како би се нормално живело.

"Можда грешим, али често кажем да су Србија и Косово међусобни таоци, јер перспективе Србије су ограничене све док нема решења за Косово. Исто важи и обрнуто, за Косово су перспективе ограничене док не нађе заједнички пут са Србијом", поручила је она. 

Браш је нагласила да жели да дијалог донесе добре резултате, али да Брисел не буде само позориште, у којем, кад српски и косовски лидери постигну неко решење, то прође само уз велики аплауз. 

На терену морају да постоје резултати, рекла је Браш у емисији чији је аутор Будимир Ничић. 

Она није желела да детаљно коментарише недавне наводе Саветодавне комисије УН за људска права која је затражила од УНМИК-а да, због тога што није спровео ефикасну истрагу поводом нестанка Драгана Стевановића и Ивана Мајсторовића, јавно призна одговорност и да се извини породицама, као и о случају новинара Радио Приштине Маријана Мелонашија, који је нестао 2000. године, а истрага је по наводима Саветодавне комисије УН започета 2005. године и одмах затворена. 

"И ја сам незадовољна, јер мислим да је у то време овде био хаос. УНМИК је тада радио оно што је могао, али ја лично нисам била тада овде. Било је много трагедија и свака трагедија је ужасна, али за те појединачне случајеве не могу да дам одговор, јер су то сложени случајеви и тренутно немам све детаље", казала је она. 

Говорећи о масовном одласку Албанаца са Косова последњих месеци, заменица шефа УНМИК-а је казала да су могући разлози за то лоша економска ситуација, али и разочарење у, како је казала, пут којим се Косово креће. 

"Петнаест година од завршетка конфликта још се не зна куда иде Косово. Можда су људи мало разочарани политичким перспективама, можда не знају да ли ће да Косово рецимо буде члан Уједињених нација, Европске уније итд. Мислим да и то има улогу", рекла је она. 

Људи су разочарани, јер су се борили да добију неки међународни статус, да држава буде призната, а после толико година још тога нема, рекла је Браш у емисији "Слободно српски".

(Танјуг)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]