Хроника

Душан Никезић: Синиша Мали је министар за задуживање, економија нам је пред колапсом

Штампа
недеља, 25. септембар 2022.

Потпредседник Странке слободе и правде Душан Никезић оценио је да се Синиша Мали у последње време понаша као министар за задуживање, а не министар финансија, пошто је за мање од месец дана земљу задужио додатних 1,69 милијарди евра и упутио ММФ-у апел за помоћ, пошто му ни то није довољно.

У писаној изјави, у којој се директно обраћа Малом, поручује да би министар финансија морао да објасни како је могуће да је Србија „стабилна и јака“, а нико неће да купи њене обвезнице, па тако ни са каматом од 6,8 одсто није успео да прода целу емисију.

Никезић даље пита Малог како је могуће да Немачка која, тврди министар, има неупоредиво већи дуг од Србије, плаћа камату од два одсто, док би Србија морала да се задужи са каматом од седам до осам одсто.

Потпредседник ССП-а упитао је и како је могуће да је инфлација у Србији по званичним, „врло сумњивим подацима“, дупло већа од глобалног просека.

Малог је упитао и како је могуће да држава има 2,5 милијарде евра на рачуну, а добављачима на данашњи дан касни са плаћањем за 680 милиона евра.

Никезић је упитао и како је могуће да је Мали данас изнео на десетине података о јавном дугу и поредио разне цифре, само није рекао да је 2012. јавни дуг био 15,3 милијарде, а сада је, са новим кредитом од УАЕ, преко 33 милијарде евра.

„На жалост, немате објашњење ни за једно од ових питања. Оно што сви виде и разумеју је да је Србија данас принуђена да се задужује и на домаћем и на међународном тржишту, и од УАЕ и од Кине и од ММФ-а, јер нам је економија пред колапсом, а ви за то сносите највећу одговорност“, закључио је Никезић.

Подсетимо, министар Мали изјавио је јутрос да Србија није презадужена и да ће пензије бити повећана како је и планирано, од 1. новембра девет одсто и још 11 одсто од 1. јануара наредне године.

Рекао је да Србија нема никакав проблем са сервисирањем јавног дуга и додао да је удео дуга у бруто домаћем производу (БДП) данас само 0,5 одсто виши него 2012. године.

Према његовим речима јавни дуг Србије износи 31,5 милијарди евра, а то је око 53 осто БДП-а.

(Н1)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]