Хроника

Драконска штедња у Ирској, генерални штрајк у Португалу

Штампа
четвртак, 25. новембар 2010.

Ирска влада објавила је планове за уштеду 20 милијарди долара у наредне четири године, у настојању да смањи буџетски дефицит.

Нове мере предвиђају смањење плата и повећање пореза.

Пакет штедње обухвата смањење свих видова социјалне помоћи, минималне наднице и плата, као и значајно кресање броја запослених у јавним службама.

Истовремено, уводе се нови порези на имовину и воду.

Драконска штедња предуслов је да ирска влада добије помоћ од ЕУ и ММФ-а вредну преко 100 милијарди долара.

Ирска је у недељу формално затражила помоћ, како би стабилизовала своје посрнуле банке и попунила огромну рупу у буџету.

Штрајк паралисао Португал

У Португалу је, у среду, највећи штрајк у последњих двадесет година паралисао железнички, бродски и авио саобраћај, рад болница, школа, банака, пошта, медија, ђубретара.

Протест због владиних мера штедње, које треба да ступе на снагу после усвајања буџета за два дана, први пут заједнички су организовала два водећа синдиката који заступају запослене у државном и приватном сектору.

Мануел Карваљо да Силва, председник највећег португалског синдиката каже да нацрт буџета представља удар на добробит и социјалну сигурност обичних људи:

"Морамо да се изборимо за мере које ће очувати сигурност људи. Предвиђени су резови у социјалној заштити и помоћи за незапослене, драстична смањења зарада запослених у јавном сектору. То мора да се коригује. Потребне су промене у политици и економији. "

Влада поручује да су уштеде, које обухватају смањење зарада у просеку за пет одсто, замрзавање пензија и повећање пореза, неопходне ради смањења буџетског дефицита, који забрињава финансијска тржишта.

У настојању да убеди међународне инвеститоре да неће кренути стопама Грчке и Ирске, влада у Лисабону планира да идуће године смањи дефицит са 7,3 на 4,6 одсто бруто националног производа.

Проблем Португала је, међутим, дубљи - откако је ушла у еврозону, тој земљи није пошло за руком да повећа своју продуктивност, па тешко може да се надмеће са Кином у свом раније снажном сектору производње текстила и обуће.

Антонио Невеш, новинар португалске новинске агенције Луса, сматра да земљи, поред економске, прети и политичка нестабилност:

"Многи аналитичари се слажу да је проблем у томе што у последњих двадесет-тридесет година ниједна влада није успела да створи систем за контролу јавне потрошње. Опозиционе социјалдемократе најавиле су да ће подржати владин предлог буџета, јер сматрају да је боље да га земља има, него да га нема. То ће, међутим, довести до политичке кризе у тренутку када је економија под изузетно великим притиском. Социјалистичка влада је на врло климавим ногама, нема већину у парламенту, а популарност јој је последњих месеци драстично пала."

(BBC)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]