Хроника

Драгољуб Мићуновић: Исламска заједница мора да има седиште у Београду, а не у другој држави

Штампа
петак, 28. октобар 2011.

Председник Одбора Скупштине Србије за иностране послове Драгољуб Мићуновић, који се налази у дводневној посети Турској, изјавио је данас да је представницима тамошњег парламента пренео став Србије да, као секуларна држава, нема намеру да се меша у односе верских заједница.

Мићуновић је Танјугу рекао да Србија исто тако сматра да није пожељно ни да се званичници Турске уплићу у те односе.

Ипак, Мићуновић је рекао да је својим домаћинима пренео да Исламска заједница мора да има седиште у Београду, а не у некој другој држави.

"Не сумњамо ни у чије добре намере, али ствари треба да остану на нивоу верских заједница", казао је Мићуновић, који је у Турској боравио на позив председника Спољно-политичког комитета Велике националне скупштине Турске Волкана Бозкира.

Мићуновић је додао да Србија треба јасно да стави до знања да верске заједнице треба да се баве верским проблемима и да ни на који начин не прекорачују тај оквир и преузимају политичке и лидерске амбиције, а поготово да не дају политичке поруке које делују дестабилизирајуће.

"То је била једна порука секуларизма и да се те ствари потпуно јасно одвоје, шта припада црквама, а шта држави. Да се једни другима не мешају", рекао је Мићуновић.

Мићуновић је казао да су његови домаћини те поруке примили к знању и да су рекли да не би желели да се било који облик њиховог посредовања "схвати као амбиција Турске да оживи свој утицај из османских времена".

Он је казао да је у разговору било речи и о Косову и Метохији и да је саговрорницима пренео жељу да се ствари решавају на миран начин, као и предлог да буде одржана међународна конференција на којој би се свеобухватно расправљало о проблемима на Косову и тражило трајније решење са којим би били задовољни и једни и други.

Мићуновић, који је и високи функционер Демократске странке, казао је да је са својим колегама у Анкари разговарао о односима са Европском унијом, последњим извештајима који за Турску нису најповољнији, проблемима на Блиском истоку, унутрашњим проблемима Турске.

Он је у Турској разговарао и са члановима Спољнополитичког одбора турског парламента, председником и члановима Одбора за европске интеграције, шефом опозиционе Републиканске партије.

(Танјуг)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]