Хроника

Драган Ђилас: Власт да настави пут у ЕУ, а то значи прихватање спољне политике и правила која тамо важе. ССП осудила споразум Србије и Русије потписан у Њујорку

Штампа
понедељак, 03. октобар 2022.

 "Ми тражимо од наше власти да оно за шта се декларативно залажу - а то је улазак у Европску унију и наставак евроинтеграција спроведу у дело. А то значи прихватање спољне политике и правила која тамо важе", поручио је у емисији "Иза вести" председник Странке слободе и правде Драган Ђилас.

Ђилас је подсетио на речи Милице Делевић која је рекла – „ми хоћемо у ЕУ, али под нашим уловима“ и додао да то не може тако.

„Легитимно је да ако већина у парламенту сматра другачије да каже то није наша политика. Али пре тога нови избори и да кажете људима да је ваша политика политика неуласка у ЕУ, па да видимо да ли ће гласати за њих“, поручио је Ђилас.

Председник ССП наводи да је на нама да донесемо одлуку која ће имати за последицу да почнемо да живимо боље, да нам расте плата и да имамо слободне медије или ћемо да идемо на неку другу страну.

„Једини наш пут је ЕУ. Данас имамо ситуацију да се прави нови, виртуелни Берлински зид и ми се налазимо с једне стране и треба да прихватимо правила која важе. Или ћемо бити острво са још једним зидом, а то значи да ће људи одлазиити, биће мање плате, лошије ћемо живети. На нама је одлука. Одлуку доноси већина у Скупштини, ми смо опозицији и имамо наш став“, рекао је Ђилас.

Каже и да ће Борко Стефановић сазвати седницу скупштинског Одбора за спољне послове и да би странке требало да се изјасне да ли су за усклађивање спољне политике са политиком ЕУ.

„Да ли желимо да живимо у земљи где плате лекара порасту неколико пута, ако то желимо, морамо да поштујемо правила која важе“, поручује.

Поновио је да сматра да је однос Европске уније према Србији у многим ситуацијама лицемеран.

„Многи су жмурили на све што се дешава у земљи, а то су ствари на којима почива ЕУ. Није прекид преговора кажњавање власти, већ нас грађана јер нас то удаљава и повећава број оних који су против уласка. Власт се формално залаже за члнаство у ЕУ. По ономе како говоре у кампањама јасно је да је већина за наставак политике која се спроводи 20 година. Ми имамо стагнацију у интеграцијама и неко у Бриселу се прави да не види. Немојте да кажњавате Србију и људе који желе да живе као људи у ЕУ“, додаје Ђилас.

Поручује да нема никаквог разумевања за позицију власти и додаје да ако имају проблеме „сами себе су довели у то, али и Србију“.

„Ми смо се определили за то да народу дамо конкретна решења за контролу цена, пољопривреду, образовање, хоћемо да због тога гласају за нас, а не да гласју потив Вучића, већ за ССП и наше партнере. Политиком се бавим да би земљи било боље, јер сматрам да бисмо земљу могли да водимо боље. За нас је катасрофа прекид преговора са ЕУ. Ми нисмо опозиција Србији већ СНС. Свако кажњавање Србије је лоше за све нас“, рекао је Ђилас.

О посети Вашингтону: Пренели смо ствари које тиште Србију

Делегација Странке слободе и правде, у којој су били председник Драган Ђилас, заменик председника Борко Стефановић и потпредседница Мариника Тепић у Вашингтону је имала састанке у Стејт департменту, Националном савету за безбедност, Конгресу и Сенату.

„САД су највећа економска и политичка сила, они утичу на све што се дешава и на територији Европе и на територији Западног Балкана. Сматрали смо да је логично да у Вашингтону са тим нивоом састанака који је био висок и за нас значајан пренесемо наше ставове о стварима које тиште Србију и Западни Балкан“, наводи Ђилас.

Како је рекао, посета је договорена раније и поклопила се са седницом Генералне скупштине УН и потписивањем споразума Србије и Русије.

„Ми смо као странка осудили споразум, сматрамо да не доприноси бољој позицији Србије у свету, на свим састанцима је било говора о томе. Наши саговорници су говорили да је такав споразум за њих необјашњив. Оно што смо ми желели је да им пренесемо наше ставове. Ишли смо да кажемо шта имамо, да чујемо њихове ставове, добили смо подршку за регионални центар за борбу против криминала и корупције, да учествују све земље Западног Балкана. Изнели смо став у вези са усклађивањем политике са ЕУ, да се србија определила за ЕУ одавно, да су све владе изабране на тој политици и да је то званична државна политика и онда морамо да ускладимо политику са правилима која тамо важе“, рекао је Ђилас.

Сматра да су у Вашингтону у ССП видели странку која се искрено залаже да Србија буде део Европе и да о томе постоји сагласност.

„По питању Косова немамо сагласност, јер знате наш став да Србија не може да разговара о признању Косова, али може о другим стварима. Што се тиче односа према странкама, Габријел Ескобар је рекао да имају добру сарадњу и са странкама власти и са опозицијом. Сматрам да је важно да у Вашингтону, где се многе важне одлуке доносе, да ти људи који креирају политику чују ставове највеће опозиционе странке у Србији“, рекао је Ђилас.

(Н1)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]