Хроника

Драган Ђилас: Резулат ових избора зависи од оне Србије која ћути

Штампа
недеља, 02. март 2014.

Београд -- Избори су увек неизвесни, јер бирају грађани, а не истраживачи, каже Марко Благојевић (ЦеСИД). Лидер ДС Драган Ђилас додаје да ће "резултати бити изненађујући".
Гостујући у "Утиску недеље" на Б92, председник демократа каже да не верује да ће исход избора 16. марта бити онакав какав предвиђају истраживања у медијима.

"Не верујем да ће СНС добити толико гласова, нити верујем да су сви грађани за њих, јер да је тако, не би било потребе за оваквом и оволико кампањом", рекао је Драган Ђилас.

Лидер ДС наводи да је "исто тако сигуран да ће ДС добити много већу подршку него што се очекује". 

"Да немамо ту подршку, не бисмо ни били нападани од стране највеће странке у Србији. Ови избори зависе од оне Србије која ћути, а мислим да је она доминантна. Ако они изађу на биралишта, онда ће резултати бити велико изненађење", сматра Ђилас. 

Марко Благојевић каже да се не усуђује да прогнозира резултате, али да се у јавности појављује прегршт истраживања, и овлашћено, и неовлашћено објављених, и да све зависи од бирача. 

"Оно што је извесно је да ће СНС бити вишеструко јачи од прве следеће странке или коалиције, али не могу да ставим потпис на неки проценат. Добиће око 40, али је то најдаље што ја могу да кажем", каже Благојевић.

Програмски директор ЦеСИД-а говорећи о изборни бројевима је истакао и да га јеизненадила подршка коју добија НДС и да се она, према њему доступним подацима налази испред ДС. Благојевић каже да НДС и ДС заједно имају између 15 или 16 одсто, али да се разлика смањује.

"Остале су још две предизборне недеље. То нису 'само' две недеље", истакао је Благојевић. 

Он сматра и да је једина чињеница да је једина немогућа коалиција после ових избора СНС-ДС и да она не би користила ни једној ни другој страни. 

Новинар "Данаса" Драгољуб Дража Петровић сматра да ДС базира свој изборни програм на обећању да неће улазити у коалицијиу са СНС, а да ће то оне људе које "напредњаци нервирају" натерати да изађу на биралишта. 

Он каже да иако сматра да је Ђилас својевремено "благонаклоно гледао на Вучића и нову владу", сада не може да замисли да њих двојица сарађују. 

Говорећи о периоду у ком није критиковао власт формирану 2012. године, Ђилас одговара да се "свакој влади мора дати шанса", а да стоји иза свега што је тада говорио, као и иза предлога да Милица Делевић буде министарка спољних послова. 

Он је то образложио речима да је тада знао да СНС нема кадрове и да би за Србију било боље да је представља Милица Делевић од министра Мркића.

"Нисмо ми на позицији да нећемо са СНС зато што не волимо Александра Вучића, већ зато што се не слажемо са оним што они раде. Нико одговоран неће одмах да нападне власт, тада је ЕУ била важна, тада сам и рекао да видим енергију код Вучића, али да желимо резултате. После три месеца смо рекли да нам се то ништа не свиђа, па су почеле харанга и хајка, рекли смо да крећу пузећа диктатура, па диктатура...", рекао је Ђилас. 

Такође, Ђилас је рекао да никада није имао никакав договор са Вучићем. 

Ђилас је поновио раније изречене ставове да се у Србији уводи једноумље, да постоји оркестрирана кампања против појединаца, да у томе учествују таблоиди, као и да у медијима опозиција не добија простора из страха, аутоцензуре... 

Лидер ДС је навео и да је економија кључ свега, да се земља задужује, да од најављених инвестиција власти нема ништа, да је то веома опасно и да ће Србија банкротирати због празних обећања. 

Он је у таква обећања уврстио и пројекат "Београд на води" и упоредио га са посетом Ђулијанија у предизборној кампањи 2012. године. 

"Потписаћемо уговор, они ће градити неки шопинг центар, ми нећемо рашчистити терен, па ће све завршити на арбитражи и то у Дубаију", каже Ђилас

На другој страни, Благојевић сматра да јекључан успех и главни разлог за предизборни статус нове власти то што људи имају утисак да она не само да хоће, већ и да може да мења ствари и то "релативно брзо". 

"Због те наде, људима се њихова свакодневица, ма колико да је тешка, чини подношљивијом. Зато у овом случају није питање како људи живе у односу на прошло годину, или на пре пет година, већ како се они сами са собом осећају. Људи у принципу верују и да ће пројекат Београд на води бити реализован. То што људи верују, на томе се базира успех Вучића и СНС", рекао је Благојевић.

Петровић, међутим, у томе види и разлог за страх и наводи да га "плаши то што види да постоје људи који су хипнотизирани Вучића и као роботи говоре да ће једино 'нови месија' да реши све проблеме". 

Такође, новинар "Данаса" истиче, да иако су то радиле и све власти досад, постоји питање зашто се у изборној кампањи прича о Београду на води или "српском мерцедесу". 
"Зар није то могло 17. марта?", пита Петровић.

Тема у "Утиску" био је и Мирослав Мишковић и односи политичара са њим, а Благојевић је рекао да поруку из СНС да се бира између власти тајкуна и власти народа више види као метафору. 

На другој страни, Ђилас каже да је таква дилема апсолутна бесмислица. 

"Наравно да ДС не штити тајкуне, то да ли је глас за једне глас за тајкуне, а глас за друге глас против тајкуна бесмислица. Ја сам се као градоначелник Београда тужио и са Беком и са Мишковићем. Зашто нико не постави питање да ли је на листи СНС Карић и да ли је Мишковић јавно рекао да је финансирао Тому Николића и радикале", рекао је Ђилас. 
Петровић је рекао и да постоји страх од било каквог појављивања на истом месту где је Мишковић. 

"Мене су звали на отварање новог хотела, а није смео да се појави нико од политичара и појавила су се три уредника медија. Сада свако ко напише текст против безгрешног Александра Вучића је аутоматски Мишковићев плаћеник. Некада су били страни плаћеници, па онда ови што нас враћају у деведесете, а сада плаћеници Мишковића", рекао је Петровић. 

Он је ипак рекао да Ђилас и даље дугује одговор на то да ли је имао удела у власништву "Преса", листа који је био у сувласништву Мирослава Мишковића. 

"Нисам био и то сам јасно одговорио. Ја сам сувласник фирме, највеће у региону, која се бави медијским бизнисом. Та фирма је помагала сваку нову новину и сваки нови медиј који се појављивао", рекао је Ђилас.

О аутоцензури и медијима и изборима

Одговарајући на питање о годишњем извештају Стејт департмента у коме се изражава забринутост за стање у медијима у Србији, гости "Утиска" су се сложили да је ниво аутоцензуре у Србији забрињавајућ. 

Ђилас је рекао да се грађани Србије држе у негативним причама, у константој дефанзиви, а да у медијима влада апсолутна аутоцензура и да о таквом стању и о извештају из Вашингтона чак нико не сме ни да говори. 

Он је навео и да због таквог стања у медијима ове изборе не сматра демократским и да је на делу диктатура. 

На другој страни, Благојевић каже да аутоцензуре има, да то јесте забрињавајуће, али и да је то нешто што "ниједна власт неће да мења". Он одбацује тврдње да је на делу диктатура, јер да "ње има, не би било демократских избора". 

Петровић каже и да је у време претходне власти постојала одређена контрола таблоида, али да се тада људи "нису линчовали и шутирали док су у блату", већ да су се величали одређени људи, а боцкала опозиција. 

"Сада то више нема никакве границе и такво понашање не може да изађе на добро", сматра он.

 (Б92)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]