Хроника

Дојче веле: БиХ остаје уточиште за криминалце

Штампа
субота, 18. септембар 2010.

Министар безбедности БиХ Садик Ахметовић и хрватски министар унутрашњих послова Томислав Карамарко, констатовали су, између осталог, да ће Споразум омогућити бољу сарадњу полицијских служби у борби против прекограничног и организованог криминала. Споразумом су регулисана бројна питања, од употребе прикривених истражитеља и сарадње у програму заштите сведока, до успоставе официра за везу, размене информација и заједничког деловања против организованог криминала и тероризма.

Иако је сарадња у домену безбедности и унутрашњих послова добра, БиХ и Хрватска још увек нису потписале споразум о међусобном изручењу својих држављана окривљених и осуђених за кривична дела организираног криминала, корупције или ратних злочина.

Зато особе попут Бранимира Главаша и Анте Јелавића и даље безбрижно посматрају немоћ судских органа у матичним државама. Министар безбедности БиХ Садик Ахметовић свестан је чињенице да је „БиХ зато уточиште криминалцима разних профила, те да надлежни што пре морају решити овај проблем“. А надлежна су Министарства правосуђа БиХ и Хрватске која још увек нису решила ово питање. Хрватска и Србија већ имају споразум о међусобном изручењу својих држављана који су окривљени или осуђени за криминал и корупцију.

Одговор на питање зашто такав споразум Хрватска није потписала и са БиХ, недавно је дао хрватски министар правосуђа Ивица Шимоновић. Казао је да су „правне одредбе ентитета у БиХ препрека за постизање ове врсте споразума. Хрватска је проблем решила недавним променама Устава, па је то пут којим мора ићи и БиХ“, додао је Шимоновић. Аналитичари, међутим, сматрају да, буде ли се чекало на Уставне промене у БиХ, ова ће земља још дуго бити уточиште криминалцима с двојним држављанствима.

Хрватски министар унутрашњих послова Томислав Карамарко рекао је да Србија и Хрватска већ реализују пројекат Регионалног центра за борбу против криминала, те позвао и остале државе региона да се придруже у овом пројекту. Карамарко је додао да Србија и Хрватска за сада имају компатибилну информатичку опрему, укључујући видео линкове, „а када Регионални центар за борбу против криминала у потпуности заживи, његово седиште биће у Београду, а водиће га Хрват“.

(Дојче веле)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]