Хроника

Дитер Фрајбурхаус: Швајцарцима лепше и јефтиније ван ЕУ

Штампа
понедељак, 13. септембар 2010.

Берн - Док добар део Европе затеже каиш до изнемоглости спроводећи ригорозне мере штедње, Швајцарцима, који су изван ЕУ, ама баш ништа не фали. "Имамо високе плате и примања. У Швајцарској су каматне стопе, укључујући и оне за стамбене кредите, у поређењу са европским, веома ниске. Порез на додату вредност у Швајцарској је 7,6 одсто док је у Европској унији најнижи ПДВ 15 одсто", изјавио је за Би-Би-Си Штефан Мајерханс, шеф швајцарског Бироа за контролу цена.

"Трошкови живота оличени у индексу потрошачких цена, који обухвата повећу потрошачку корпу са бројним производима, смањени су прошле године за пола процента. А то опет значи да је живот у Швајцарској сада јефтинији", додао је Мајерханс.

Усред радне недеље у главном граду Швајцарске Берну продавнице и кафићи су пуни. Крајем лета распродаје, односно евробонуси, како их називају швајцарски продавци, мамиле су на сваком кораку. Појефтинили су готово сви производи - од аутомобила до апарата за домаћинство, од намирница до туристичких аранжмана.

"Нудимо лубенице, кајсије, брескве и нектарине. Купујемо их у Италији и Шпанији у којима је евро ослабио у односу на швајцарски франак. И ми ту разлику у цени која нам иде у корист, преносимо на наше купце", навео је продавац Кристијан Гугисберг.

Исти случај је и у туристичким агенцијама, где су, како је рекао агент Ирис Јегер, овог лета били најтраженији евро пакет аранжмани. "На пример, цена седмодневног аранжмана на Сардинији била је смањена за 750 франака по особи, што је заиста невероватан попуст за хотел са четири звездице на самој плажи у најлепшем делу острва. Ове године није било незадовољних муштерија", рекао је он.

Већина Швајцараца данас верује да је добро што Швајцарска није ушла у ЕУ. Када су се Швајцарци први пут изјашњавали о чланству у ЕУ, земља је била подељена - само је 50,3 одсто гласало против Брисела, док је 49,7 било за приступање елитном европском клубу.

"Тек 30 одсто Швајцараца би се прикључило ЕУ. Раније је њихов број много већи, кретао се око 50 одсто. То је лако разумљиво - између Брисела и Швајцарске постоји културни јаз. Швајцарци воле мале ствари, Брисел би све да увећа. Швајцарци се не осећају усамљено изван ЕУ, напротив, они воле да буду усамљени. То је дуга традиција, коју је тешко променити", изјавио је за Би-Би-Си професор политичких наука Дитер Фрајбурхаус.

Иако није чланица ЕУ, Швајцарска је прихватила многе европске законе, додуше, само оне који јој одговарају тамо где је хармонизација била нужна.

(Тањуг)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]