Хроника

Директор ЦИА Вилијам Барнс: Следећих шест месеци биће критични за Украјину. Кина највећи геополитички изазов за САД. Било би погрешно потценити преданост Пекинга и Москве заједничком партнерству

Штампа
петак, 03. фебруар 2023.

Директор ЦИА Вилијам Барнс је изјавио у четвртак да обавештајна агенција процењује како ће следећих шест месеци бити "критични" за Украјину суочену с руском инвазијом, казавши и да Руси последњих недеља остварују неке мање добитке.

Говорећи на једном спољнополитичком догађају на Универзитету Џорџтаун у Вашингтону, Барнс је такође изјавио како агенција процењује да је кинески председник Си Ђинпинг мало отрежњен ратом у Украјини, али да би било погрешно потценити преданост Пекинга и Москве заједничком партнерству.

Русија и Кина потписале су партнерство „без ограничења“ прошлог фебруара, мало пре него што су руске снаге извршиле инвазију на Украјину, а њихове економске везе су ојачале док су се везе Русије са Западом смањивале.

Кина се суздржала од осуде руске операције против Украјине, али је пазила да не пружи директну материјалну подршку Русији, која би могла да изазове западне санкције, попут оних наметнутих Москви.

Али Барнс, који је недавно путовао у Украјину како би се састао са украјинским председником Володимиром Зеленским, рекао је да је Си вероватно изненађен и узнемирен оним што је описао као лош учинак руске војске.

Барнс је додао и да пријатељство Русије и Кине није у потпуности безгранично.

„Мислим да је погрешно потцењивати узајамну преданост том партнерству, али то није пријатељство потпуно без граница“, рекао је Барнс.

Руска инвазија подстакла је забринутост Запада да ће Кина можда предузети сличан потез на Тајвану, острву за које Пекинг каже да је његов територија.

По Барнсовим речима, кинески председник и даље има озбиљне амбиције око Тајвана, па је упозорио да би сукоб око те острвске државе био „нарочито несрећан“ за све укључене.

Барнс је рекао и да су САД знале „као обавештајну ствар“ да је Си наредио својој војсци да буде спремна да изврши инвазију на Тајван до 2027.

„То не значи да је одлучио да изврши инвазију 2027. или било које друге године, али то је подсетник на озбиљност његовог фокуса и амбиције“, тврди Барнс.

За време Барнсовог говора, стигла је вест да наводно кинески шпијунски балон лети изнад САД већ неколико дана и да су високи амерички званичници саветовали председника Бајдена да га не обара, из страха да би крхотине могле да представљају безбедносну претњу.

Барнс се није осврнуо на то, али је Кину назвао „највећим геополитичким изазовом“ са којим се тренутно суочава САД.

„Надметање са Кином је јединствено у свом опсегу и заиста се одвија у готово свим доменима, не само војним и идеолошким, већ и економским, технолошким, све од сајбер простора до самог свемира. То је глобално надметање на начине који би могли бити још интензивнији него што је то било надметање са Совјетима“, рекао је.

Барнс је такође говорио о питањима на Блиском истоку, рекавши да је иранска влада све више узнемирена збивањима унутар земље, наводећи храброст, како је описао, иранских жена којима је „пуна капа“. Изразио је и забринутост због могућности већег насиља између Израелаца и Палестинаца.

(Н1)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]