Хроника

Динко Грухоњић: Кад гледате опозицију није чудо што СНС има сву власт у Србији

Штампа
петак, 19. јануар 2018.

 "Кад гледате опозицју, није чудо што СНС има сву власт у Србији. Досадило ми је да критикујем Вучића, јер са килавом опозицијом би и мање способни политичари владали", сматра Динко Грухоњић, програмски уредник Независног друштва новинара Војводине.

Грухоњић каже да се боји да ће опозиција да падне на испиту и да отвори врата СНС да уз коалиционе партнре настави, како каже, да уништава град. Он наводи да се опозиција није договорила ни у колико колона да изађе, па чак ни око елементарних ствари као што је контола на изборима.

"Битно је да грађани добију прилику да изађу на изборе по сопственој вољи и савести, да вас нико не снима на гласању, да не добијате пакете, да се не круже џипови око биралишта. Да се обезбеде регуларни избори и то очекујем од опозиције. Уколико услови нису регуларни, уколико медији нису слободни, уколико имате бугарске возове и батинаше и мртве на бирачком списку, зашто опозиција није ништа поводм тога урадила.. Ти људи се добро сећају деведестих, ДОС се окупио око две фундаменталне ствари - слобода избора и слобода медија, ја не знам шта је сада проблем", каже Грухонић.

Он каже да су напредњаци свесни да је одијум према Синиши Малом и управи Београда велики, као и да је Београд друго у поређењу с остатком Србије, када је популарност СНС у питању и додаје да се напредњаци, такође, сећају шта се десило с Милошевићем када је изгубио Београд. Листа СНС за београдске изборе, каже, није га изненадила.

"Покушавају да се покажу пристојнијима, ја те људе који прихватају да се нађу на листи СНС, а декларишу се као пристојни, не разумем, то је на њима. Надају се да ће добиити више гласова, покушавају да испеглају све страхоте које су приредилиБбеограђанима, ја видим колико овај град поново пропада, након једног периода у коме је изгледао пристојно, Београд опет не личи на себе, стављање познатих људи на листу је покушај шминкања".

Грухоњић је рекао да је кључно питање на изборима квалитет живота и на шта Београд личи, називајући их "комуналним изборима".

"Да ли је боље да се Београд на води заврши и да будемо Дубаији на Сави или да остане тамо пољана... премало се прича о томе, да је у питању квалитет живота у граду. Нису случајно назвали листу Вучић, већ су свесни да је он најпопуларнији политичар, и опозиција не треба да наседне на фору да напада Вучића, овде је питање квалитета живота, они ће гледати да се не нападају, али питање је шта ће понудити грађанима".

Говорећи о идеји лидера СДС Бориса Тадића о уједињењу Демократске странке, Грухоњић је рекао да у теорији та замисао није лоша, али да тешко може да се спроведе у пракси.

"На политичкој сцени не можете пребројати деривате ДС, ја мислим да је то донкихотовска замисао, пошто је Коштуница био међу оснивачима ДС, да ли то значи да се и ДСС укључује, то је фантазмагорија имајући у виду све сујете које постоје, ја мислим да од тога нема ништа, јер, рецимо, Пајтић је подржао Ђиласа а не листу ДС, а члан је странке".

За идеју Драгана Ђиласа да на друштвеним мрежама добије предлоге за име листе каже да је то инклузиван приступ Ђиласа и да треба користити потенцијале друштвених мрежа, пошто су још слободне у Србији.

"Мени се чини да опозиционари нису с људима, они нису свесни колико је друштво антагонизовано, можда би било боље да се мало спусте у базу, а не да буду на мрежама, без улице и рада на терену нема помоћи".

Оливер Ивановић - пристојан и као човек и као политичар

Говорећи о Оливеру Ивановићу, Грухоњић је рекао да је он био пристојан и као човек и као политичар.

"Човек дијалога, говорио је албански језик и свестан да смо ми овде осуђени да живимо заједно и да је то једини пут којим можемо ићи. Умерени политичари су ретки, зато што се то очигледно не исплати, не само да се не исплати већ може и да буде опасно, јер угрожава интересе националистичких политичара, који нам 30 година не дају да живимо, већ и интересе мафије, за коју братство и јединство није престало да важи, њима је у интересу да задрже капитал и моћ који су стекли и да се обрачунавају са онима који им стану на пут".

Он каже да се плаши да се убиство неће добро одразити на дијалог Београда и Приштине, додајући да је регион прешао у замрзнути конфликт, односно, како каже, "нешто што личи на либанизацију региона".

"Оно што би било важно је да се прво ухвате убице и ухапсе налогоддавци, што ће тешко ићи, јер питање је коме је у интересу да се расчисти убиство, ја бих рекао да није никоме у интересу, јер је таква ситуација и у Београду и у Приштини. Рецимо, Приштини је важна прича о Специјалном суду, они покушавају то да изминирају, Београду одговара скретање пажње с круцијаних тема економске и егзистенцијалне природе, ту су и избори, бојим се да ће бити један националистички пинг понг. Убиство је на светло изнело оно што новинари одавно знају, да је север Косова нека офшор зона у којој интересе проналазе мафијашки кланови и безбедносне структуре и једни и други без порблема сарађују као и криминални миље".

Грухоњић очекује да ће Брисел иврштии притисак да се дијалог, који је прекинут, што пре настави.

"Чињеница да смо чекали да се настави, а да је брзо суспендован није добра, није ми јасно зашто је суспендован, да ли је то промашај Београда или нам дијалог не треба... Дијалог треба да доведе до потписивања споразума о нормализацији односа".

(Н1)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]