Хроника

Deutsche Welle: ЕУ дестабилизовала косовске власти због српских интереса?

Штампа
среда, 09. септембар 2009.

Европска унија жели да постигне видљив напредак у односима са Србијом, па је постала преосетљива на српске интересе. Зато је увредила и дестабилизовала косовске власти, сматрају у Међународној кризној групи.

Одговорност за новонасталу ситуацију требало би тражити и на страни Еулекас и на страни Приштине, јер су и једни и други, према речима директора за Балкан Међународне кризне групе Марка Прелеца, поступили лоше у ситуацији око потписивања протокола о полицијској сарадњи Србије и Еулекса. Ту је и трећа страна, Београд, који заступа своје позиције, а Европска унија је, сматра Прелец, у конкретној ситуацији била „преосетљива на српске интересе“:

„ЕУ заиста жели да постигне видљив помак у односима са Србијом. У овом тренутку то значи актуелизација визног режима, а да би до тога дошло, Србија мора да испуни све преостале услове, који су углавном везани за Косово. Тако Србија долази у ситуацију да она може да условљава ЕУ како ће испунити те услове, јер је сад готово више у интересу Брисела да се то брзо уради, него Београда. Барем се стране тако понашају.“

У разговору за Дојче веле, директор Програма за Балкан Међународне кризне групе, каже да овакав однос ЕУ према Србији траје већ извесно време. Прелец сматра да је то делом и вид лоше савести око признања Косова, као и учествовања у НАТО нападима на Србију и Косово, али да ту постоји и фактор веровања у кључну улогу коју Србија има у стабилизацији Западног Балкана:

„Ја се слажем са тим аргументима. Оно где се моје мишљење разликује од, како ми се чини, политике ЕУ, јесте да је претеран нагласак на томе, као и да се заборавља чињеница да је Еулекс није ту да поспеши стабилизацију Србије и Западног Балкана, већ Косова, а ту не видим пуно напретка.“

У Међународној кризној групи сматрају да, у конкретној ситуацији, нема много маневарског простора у троуглу Београд-Приштина-Брисел. Тако Београд тешко може да пристане на протокол који формално помиње Косово. Косово пак неће протокол који њих не помиње, а Брисел жели споразум.

Директор Програма за Западни Балкан у Међународној кризној групи мисли да то питање неће довести до ескалације сукоба, али исто тако не може да предвиди како ће се развезати тај Гордијев чвор.

(Deutsche Welle)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]