Хроника

Декларацију Самита "ЕУ - Западни Балкан" потписаће само чланице Уније, зато што Маријано Рахој не жели да се његово име и потпис нађу на истом месту и истом нивоу са лидером "Косова"

Штампа
понедељак, 23. април 2018.

Заједничка декларација која би требало да буде објављена током самита ЕУ и Западног Балкана у Софији постала је проблем после интервенције званичног Мадрида.

Иако, како је пренео Танјуг, из Софије и Брисела тврде да није било вета шпанског премијера Маријана Рахоја, одлука да потписници буду само представници земаља чланица, а не кандидата и потенцијалних кандидата, укључујући и самопроглашену државу Косово, значи да је шпанска власт успела у намери да “изолује Приштину“.

Подсетимо, шпански “Паис“ је пренео да је Шпанија ставила вето на предлог текста заједничке декларације, с циљем да се име и потпис Рахоја не нађу у истом документу и на истом нивоу са представником територије чију државност Шпанија није признала.

Такође, појавила се и информација да је Рахој спреман да напусти Софију и самит пре него што почне састанак на коме ће присуствовати највиши представници Србије, Црне Горе, Албаније, Македоније, БиХ, али и Косова.

Косовску независност не признаје пет чланица ЕУ, али су Румунија, Грчка, Кипар и Словачка биле "спремне да прихвате заједнички текст декларације, уколико се Шпанија не побуни".

У прилог томе да је Мадрид реаговао, како је и раније било најављено, говоре и наводи “Паиса“ да је шпанска дипломатија своју одлуку Бриселу саопштила још прошлог четвртка.

Портпаролка сталног представништва Бугарске при ЕУ Геновева Червенакова је за Танјуг је такође поменула тај дан, истакавши да је Нацрт декларације одобрио и амбасадор Шпаније при ЕУ, те да је на самим земљама чланицама да га прихвате“.

У дипломатским изворима у Бриселу наводе да се, због противљења шпанског премијера Маријана Рахоја да се његов потпис нађе на Декларацији заједно са потписом представника Косова, чију независност Шпанија не признаје, дошло до компромисног решења да Декларација буде усвојена само од 28 земља чланица, а не у формату 28 + 6 партнера са Западног Балкана.

Бугарска званичница је навела и да је текст послат земљама Западног Балкана “на консултације“, док извори Танјуга наводе да је текст прослеђен “на увид“.

Према увиду Танјуга, у нацрту софијске Декларације не помињу се "државе" Западног Балкана, већ се говори о "партнерима", што се види као још један корак у ради компромиса са земљама ЕУ које не подржавају независност Косова.

Како је пренео Еурактив, Рахој је крајем марта на маргинама Самита ЕУ рекао свом бугарском колеги Бојку Борисову, чија земља председава Унији, да ће "имати проблема са балканским самитом у Софији", као и да је "запретио да неће доћи због Косова".

Шпанија је у јануару доставила писмо у облику "нон пејпера" пред усвајање стратегије проширења на Западном Балкану, у ком "стопира" спомињање Косова у том контексту, али и одредницу WБ6, односно "балканска шесторка" због тога што се њом Косово третира као држава.

Дипломатски извори Танјуга у Бриселу кажу да није извесно да ли ће се Рахој уопште појавити у Софији, као и да је он своје учешће условио потпуном скрајнутошћу представника Косова, коме на самиту, према ставу Шпаније, не би требало да буде дозвољено да узме реч нити да седи за истим столом са осталим лидерима ЕУ и Западног Балкана.

(Танјуг)

Видети још:

Ел Паис: Због "Косова" Шпанија ставила вето на декларацију ЕУ планирану за објаву на Самиту у Софији

Геновева Червенакова: Амбасадори свих 28 чланица ЕУ одобрили нацрт Декларације за самит у Софији; укључујући и амбасадора Шпаније

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]