Хроника

Дејвид Мекалистер: Српска скупштина не испуњава своју улогу контроле извршне власти; убрзати рад на нормализацији односа с Косовом и дефинисати га правно-обавезујућим споразумом

Штампа
среда, 13. јун 2018.

Србија треба да усклади своју спољну политику с Европском унијом и да ојача владавину права, пошто независност правосуђа није осигурана и још нема напретка у слободи изржавања и медија, наводи се у нацрту резолуције Европског парламента о Србији.

У нацрту извештаја известиоца Дејвида Мекалистера наводи се да српска скупштина не испуњава своју улогу контроле извршне власти, као и да треба убрзати рад на нормализацији односа с Косовом што треба да буде дефинисано правно обавезујућим споразумом.

"Позива се Србија да појача напоре у реформама у области владавине права, посебно да се обезбеди независност и укупну ефикасност правосудног система", наводи се у документу.

Уз оцену да независност правосуђа у Србији није потпуно осигурана, власти се позивају да ојачају одговорност, непристрасност, професионализам и ефикасност судства и да се успостави систем бесплатне правне помоћи.

У документу се позива Србија да "прогресивно усклади своју спољну и безбедносну политику с ЕУ, укључујући своју политику о Русији" и поздравља допринос Србије у међународним мировним операцијама и њен конструктиван приступ у мигрантској и избегличкој кризи.

У нацрту извештаја је поздрављен наставак ангажовања Србије у процесу нормализације с Косовом као и одлука председника Србије Александра Вучића о покретању унутрашњег дијалога, али и додаје да треба убрзати рад на новој фази дијалога у погледу обухватне нормализације односа Србије и Косова коју треба дефинисати правно обавезујућим споразумом.

Без напретка у области слободе медија

"Понавља се забринутост што није било напретка у побољшању ситуације поводом слободе изражавања и медија; наглашава се да претње, насиље и застрашивање новинара остаје питање за бригу", наводи се у тексту.

Такође је поздрављена обнова напора за усвајање медијске стратегије која би требало да створи плуралистичко медијско окружење.

Српски парламент и даље не упражњава ефикасан надзор над извршном власти, а транспарентност, инклузивности и квалитет законодавног процеса треба појачати, наглашава се у документу који поздравља смањење хитних процедура у усвајању закона, мада су оне и даље честе.

Поступке који ограничавају могућности парламента да расправља и разматра законе треба избећи, док треба подржати рад независних регулаторних тела, као што је омбудсман, наводи се у предлогу извештаја.

Одређен напредак је остварен у борби против организованог криминала, али треба интензивирати борбу против корупције и брзо усвојити нови закон о агенцији за борбу против корупције како би се побољшало планирање, координација, надзор спровођење нових закона и мера.

У документу је поздрављено што је предлог уставних реформи дат Венецијанској комисији на мишљење и наглашен значај потпуног спровођење препорука тог стручног тела Савета Европе. Додаје се да пре него што предлог буде упућен у парламент треба да буде организована свеобухватна јавна расправа.

Уз поздрављање наставка евроинтеграција Србије у документу се позивају власти да активно промовишу ту стратешку одлуку у српској јавности.

У извештају који би Европски парламент требало да усвоји у септембру, поздрављен је напредак у развијању функционалне тржишне економије, обезбеђивање привредног раста и очување макроекономске и монетарне стабилности и наглашава да је Србија остварила напредак у решавању неких слабости, посебно кроз консолидацију буџета.

(Бета – Фонет)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]