Хроника

Дејан Павићевић: Са ЗСО не желимо да стварамо некакав ентитет или феуд на КиМ

Штампа
понедељак, 30. март 2015.

Официр за везу Владе Србије у Приштини Дејан Павићевић рекао је да ниједан човек из Цивилне заштите на северу Косова неће остати без посла и задужења.

"Не очекујем да ће ти људи који су до сада радили за своју државу то сада престати", рекао је Павићевић за "Вечерње новости".

"Увек су били ту", наставио је он, "да учине да се сви осећају сигурније и наставиће да раде исте послове у оквиру сектора за ванредне ситуације и разних других институција на КиМ".

Овако је он, наводе "Новости", објаснио шта подразумева договор о Цивилној заштити поштигнут прошле недеља са албанском страном и где ће се запослити припаднице те службе који не желе интеграцију у нови систем.

"Министарка за дијалог у косовској влади" Едита Тахира изјавила је недавно да је постигнут договор о распуштању организације Цивилне заштите на северу Косова.

Она је тада прецизирала да су споразум о распуштању Цивилне заштите постигли Београд, Приштина и ЕУ, као и да је споразумом предвиђено да припадници Цивилне заштите буду интегрисани у "институције Косова".

Тахири је још додала да ће споразум бити спроведен до 1. септембра 2015. године.

Павићевић је на питање београдског дневника хоће ли Заједница српских општина (ЗСО) имати већа овлашћења од оних које постојећи закон предвиђа за асоцијацију осталих косовских општина, рекао да са ЗСО "не желимо да стварамо некакав ентитет или феуд на КиМ".

"Желимо елементарне услове који би дугорочно гарантовали сигурност и просперитет Срба на КиМ, а овласћења на којима инсистирамо само су гарант тога. Све у вези са ЗСО прецизирано је Бриселским споразумом и мање од тога нити можемо, нити желим да прихватимо", рекао је Павићевић.

На питање да ли има увид у стање српске имовине на КИМ, и да ли постоји механизам да се заштите власничка права српских фирми, Павићевић је рекао да се системско решење тог питања мора наћи у оквиру бриселског дијалога.

"Ако већ сви говоре о успостављању пуне владавине права на КиМ, онда то мора подразумевати правну и сваку другу заштиту српске имовине. Порекло имовине је лако доказиво, било да је то генерацијско улагање у породичну кући или улагање наше државе и народа у привредне субјекте на КиМ", рекао је Павићевић.

(Танјуг-Вечерње новости)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]