Хроника

Дехенг Ким: Новим аранжманом са ММФ Србија се обавезала да од априла повећа цену струје за 15 одсто

Штампа
среда, 04. март 2015.

Стални представник ММФ-а у Србији Дехенг Ким рекао је да је новим аранжманом из предострожности Влада преузела обавезу да повећа цену струје за 15 одсто од априла (после грејне сезоне).

"Са представницима Владе је договорено да ће се од наредне године размотрити даље повећање цене струје", рекао је Дехенг Ким на "Копаоник бизнис форуму".

Говорећи о отпуштању вишка запослених из предузећа које буду реструктурирана, Дехенг је рекао да ММФ никад силом не тражи отпуштање радника приликом склапања аранжмана са неком државом, преноси Танјуг.

Са Владом Србије је договорено отпуштање до пет одсто запослених у јавном сектору, од чега ће 3,5 одсто бити путем природног одлива, односно пензионисања, прецизирао је Дехенг.

Дехенг је рекао да Влада већ ради на томе да установи где постоји вишак запослених у јавном сектору.

Говорећи о уштедама у буџету, Дехенг је рекао да додатне приходе у буџету треба чувати и у периоду од 2015. до 2018. године користити половину за превремену отплату дугова државе, а другу половину на инвестиције у инфраструктуру.

Програм ММФ-а сугерише највише три одсто БДП-а у потрошњу, додао је представник ММФ-а.

Говорећи о претходном аранжману с ММФ-ом, Дехенг је рекао да су ти преговори пропали због изостанка структурних реформи у Србији.

Висок јавни дуг

Дехенг је упозорио да је јавни дуг у Србији нарастао до забрињавајућег нивоа, али је додао да се Влада Србије одлучила за тешке реформе и показала решеност да их спроведе.

Оценио је да пораст јавног дуга чини нестабилним финансијски сектор и истакао да је очување његове стабилности од највећег значаја за државу.

Дехенг је указао и на висок степен ненаплативих кредита банака у Србији, што слаби банкарски сектор.

Обнављање стабилности финансијског сектора и споровођење структурних реформи јесу од највеће важности за српску економију и један од три стуба новог аранжмана с ММФ-ом који је одобрен 23. фебруара, нагласио је Дехенг.

Дехенг је истакао да су за очување финансијског сектора потребна финансијска средства, али ће трошкови тога бити високи. Оценио је да фискална консолидација може да отвори нов простор за раст економије.

Говорећи о ненаплативим кредитима банака у Србији, Дехенг је упозорио да је њихов проценат висок и то слаби банкарски систем, а то значи и смањивање тражње за новим кредитима.

Стални представник ММФ-а је пренео обећање Владе Србије да ће решити тај проблем.

(РТС)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]