Хроника

Данијел Сервер: У контексту Републике Српске, негирање геноцида значи подстицање на злочин

Штампа
понедељак, 02. август 2021.

За доношење закона о забрани негирања геноцида и величања ратних злочинаца, високи представник у Босни и Херцеговини Валентин Инцко највероватније је имао подршку Сједињених Америчких Држава и Европске уније, а може се очекивати да ће Москва урадити све да након овога изазове још више нестабилности на Балкану, сматра Данијел Сервер, професор на Џон Хопкинс Универзитету у Вашингтону и један од преговарача Дејтонског споразума.

“Мислим да је високи представник имао подршку Вашингтона и Брисела, или барем није било противљења. Ипак, нисам сигуран да ће они гласно говорити у његову одбрану. Као чисто легално питање, подстицање на геноцид је кривично дело препознато у међународном праву, као и у већини земаља. Проблем овде је да ли негирање геноцида, након што га је међународни суд окарактеризирао као таквог, значи подстицање на злочин. У контексту Републике Српске, мислим да значи”, каже Сервер за Ал Џазиру.

Западне чланице Већа за имплементацију мира (ПИЦ) донеле су одлуку о именовању немачког кандидата Кристиана Шмита за високог представника у БиХ који ступа на дужност 1. августа, али без сагласности Русије.

"Може се очекивати вето Русије"

Иако је Русија стална чланица Савета безбедности УН са правом вета, високом представнику не треба званична потврда овог тела да ступи на дужност. Тако је током расправе о томе, САД рекао да је његов избор ‘завршена ствар’. Након тога је Савет безбедности одбило и нацрт резолуције Русије и Кине о укидању Канцеларије високог представника (ОХР) након 31. јула 2022, што су ове земље тражиле иако услови за то још нису, нити ће бити ускоро испуњени.

“Русија и Кина су дуго хтеле да укину ОХР. Оне ће наставити то да траже. Надам се да ће ЕУ, Велика Британија и САД остати чврсте присталице ове институције, јер је она још кључна за проведбу Дејтонског споразума”, објашњава Сервер.

Такође, постоји могућност да Москва блокира продужење мандата ЕУФОР-а у БиХ који истиче у новембру. За његово продужење потребна је резолуција Савета безбедности УН-а у којем Русија може искористити вето да блокира ову одлуку. У оквиру ЕУФОР-ове Алтхеа мировне мисије у БиХ тренутно се налази 600 војника из 19 држава.

Сервер додаје да се ово може очекивати, али да верује да ће Запад пронаћи начин да то премости.

“Може се очекивати да ће Москва радити све што може да изазове конфузију и нестабилност на Балкану, укључујући и то да блокира продужење мандата ЕУФОР-а. Претпостављам да ће Европљани и Американци пронаћи начин да то заобиђу."

"РС брани масовна убиства уз подршку Москве и Пекинга"

Пре Инцкове одлуке, Парламент Црне Горе је усвојио Резолуцију о забрани негирања геноцида у Сребреници. Изгласана је и смена министра правде, људских и мањинских права Владимира Лепосавића због негирања геноцида.

У међувремену је и потврђена доживотна казна затвора Ратку Младићу између осталог и за учествовање у измишљеном геноциду у Сребреници.

“Милорад Додик и друге политичке странке у РС-у стварају политичку снагу тако што бране масовна убиста, уз подршку Москве и Пекинга. То није лепа слика”, додаје Сервер.

Што се тиче доласка новог високог представника у Босни и Херцеговини, истиче да се нада да ће он урадити више од свог претходника. Такође, његов мандат повезује и са одласком немачке канцеларке будући да се у септембру у овој земљи одржавају избори а Меркел је најавила своје одступање са функције.

“Надам се да ће Шмит бити активнији од Инцка, који је био ослабљен због недостатка западне снаге. Међутим, претпостављам да ће доста тога овисити од тога ко ће заменити Ангелу Меркел и какав став ће та особа имати према Балкану”, закључује Сервер.

(Ало)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]