Хроника

Данијел Фрид: Вучић је бистар човек и добар политичар, он жели да пронађе начин за наставак дијалога са Косовом; Најбоље решење је узајамно признавање у оквиру садашњих граница

Штампа
петак, 05. јун 2020.

 ВАШИНГТОН - Бивши амерички дипломата и стручњак Атлантског савета Данијел Фрид рекао је да дијалог Београда и Приштине може да буде ускоро настављен ако лидери то желе и оценио да председник Србије Александар Вучић жели да пронађе начин да се то деси.

"Председник Вучић је бистар човек и добар политичар. Жели напредак и жели да пронађе начин за дијалог. Може то да учини. Србија много тога може да добије. Желела је да постане део Европе чим је стекла слободу. То су желели још у 19. веку и могу то да остваре. Знам, неко ће рећи Србија сања о Косову. То је вероватно тацно. Али, Србија сања и то томе да буде део Европе. Искористите ту могућност”, поручио је Фрид у интервјуу за Глас Америке.

Сматра да границе не би представљале проблем када би сви били у Европској унији где границе немају значај.

Упитан да ли мисли да је Вучић спреман, на неки начин, на такву жртву за европски сан, Фрид каже да то не би тако рекао.

"Не бих ни од њега очекивао да то тако схвати. Уколико сте на месту Србије и желите да избришете границу коју не подносите – начин за то је да сви постанете чланови Европске уније", објашњава.

Он је мишљења и да напредак у дијалогу изостаје услед размирица између Сједињених Америчких Држава и појединих чланица Европске уније - али и, како се изразио, повременог оштријег дипломатског стила специјалног изасланика Беле куће за дијалог Ричарда Гренела.

Његов је утисак да односи Гренела са европским изаслаником Мирославом Лајчаком "нису онакви какви би требало да буду".

Поводом информација да Лајчак није успео да контактира косовског председника Хашима Тачија и Гренела због, како је наведено, заузетости борбом против пандемије ковида -19 каже да је "лако проналазити разлоге ако не желиш напредак".

Указује да САД и ЕУ треба да буду више усаглашени у преговарачком процесу.

"Желим да читаво ово искушење са територијалном разменом буде остављено са стране. Схватио бих аргументе за то у ситуацији да једним споразумом имате могућност да разрешите све спорове. Али, Срби на Косову не живе само северно од реке Ибар. Манастири се налазе на целој територији Косова", објашњава Фрид и оцењује да територијална размена не би водила до јасне одлуке.

Према његовом мишљењу, прихватљивије решење било би узајамно признавање две земље у оквиру садашњих граница.

"Ако вам се не допадају границе - придружите се Европској унији. Јер тамо то питање нема значај", каже Фрид.

Коментаришући ступање Авдулаха Хотија на функцију косовског премијера, каже да је његов утисак да Хоти до сада није изградио препознатљиву политичку позадину имајући у виду, како наводи, да у косовском политичком животу није имао значајнију улогу.

“Стручњаци за Балкан у Стејт департменту не познају га добро. Надам се да то није случај са амбасадом САД-а у Приштини. Човек је нов - до сада није био на великом броју политичких позиција на основу чега би се могао стећи утисак о позицијама и ставовима које би могао заузимати”, оцењује Данијел Фрид.

(Танјуг)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]