Хроника

Данас: Одбор извршних директора ММФ у Вашингтону потврдио другу ревизију аранжмана са Србијом. Синиша Мали: Испуњен је велики број циљева, Србија наставља са реформама

Штампа
понедељак, 27. јун 2022.

Одбор извршних директора Међународног монетарног фонда (ММФ) је у Вашингтону донео одлуку о успешном завршетку другог разматрања резултата саветодавног аранжмана са Србијом, а министар финансија у Влади Републике Србије, Синиша Мали рекао је да је испуњен велики број циљева из аранжмана, као и да наша земља наставља са структурним и институционалним реформама.

„Као што смо и навели, спровођење програма се углавном одвија по плану и већина квантитативних програмских циљева за крај децембра и стандардних сталних циљева, је испуњена. Упркос изазовима које је донела пандемија, углавном смо извршили преузете обавезе из плана структурних реформи, и то је и потврдио Одбор директора ММФ-а“, рекао је министар финансија.

Он је истакао да су циљеви програма очување макроекономске стабилности, прилагођавање карактера монетарне и фискалне политике текућим економским кретањима, наставак спровођења плана структурних фискалних реформи ради очувања фискалне стабилности, јачање отпорности финансијског сектора, између осталог и даљим повећањем динаризације и развојем тржишта капитала…

„Наш приоритет остаје очување макроекономске и финансијске стабилности, уз пружање подршке привредном расту. Наше јавне финансије су у потпуности стабилне, и настављамо да остварујемо добре економске резултате, упркос светској економској кризи која погађа све светске економије. У првом кварталу ове године остварили смо привредни раст од 4,4 одсто БДП, док у другом кварталу очекујемо раст од четири одсто БДП“, навео је Мали.

Подсетио је и да су остали макроекономски показатељи добри, да је незапосленост у првом кварталу на нивоу од 10,6 одсто, а јавни дуг на 52,3 одсто, што је далеко испод нивоа од 60 одсто колико је дозвољено споразумом из Мастрихта.

„У складу са буџетом за ову годину, циљ нам је да ограничимо фискални дефицит на три одсто БДП-а, а оно што је посебно важно јесте да у консултацијама са ММФ-ом припремамо нови сет фискалних правила, међу којима је и ново, о дугу и дефициту, како би се обезбедила дугорочна фискална одрживост“, рекао је министар.

Навео је да је недавно имао састанак са шефицом Канцеларије ММФ-а у Србији Јулијом Устјуговом, са којом је, између осталог, разговарао о повећању плата, минималне зараде и пензија, као и о измени швајцарске формуле ради усклађивања раста пензија.

„Удео пензија у БДП-у у Републици Србије је 9,2 одсто, што омогућава ванредну индексацију и модификацију швајцарске формуле, а што не би угрозило одрживост јавних финансија“, нагласио је он И закључио да економска криза пред све светске економије поставља озбиљне изазове, а оно што је најважније јесте да је Република Србија на њих реаговала правовремено и да су предузете све потребне мере за очување привредне активности и животног стандарда грађана Србије.

Република Србија је у јуну прошле године склопила нови саветодавни аранжман са ММФ-ом под називом Инструмент за координацију политика а који ће трајати до краја 2023. године, односно 30 месеци. Аранжман је у потпуности саветодавног карактера, што значи да не подразумева финансијску подршку.

(Данас)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]